[Zapowiedź] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SOSNOWCU

22 września 2023 rozpocznie się 9. edycja Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej. Projekt ten od ośmiu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i dużą frekwencją wśród mieszkańców regionu. Impreza organizowana przez Zagłębiowską Mediatekę ma na celu przyciągnięcie miłośników teatru i literatury, niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Tematem przewodnim tej edycji jest komedia – gatunek znany w kulturze już od starożytności. Tegoroczne hasło przewodnie „Teatr z przymrużeniem oka” nawiązuje również do obchodów roku wybitnego komediopisarza – Aleksandra Fredry. Z tej okazji przygotowana zostanie wystawa inspirowana jego dorobkiem literackim oraz prelekcja na temat mniej znanej twórczości autora. Dziedzictwo Fredry będzie można obejrzeć również na dużym ekranie podczas pokazu filmu „Zemsta” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Zaplanowano także dwa występy kabaretowe, które przedstawią Kabaret DNO oraz Tarnowski Kabaret Literacki NaTenCzas. Interesującym wydarzeniem i prawdziwym crème de la crème będzie niewątpliwie spotkanie z Arturem Barcisiem, znakomitym aktorem, połączone z oprawą skrzypcowo-gitarową duetu KSMicroband. Warto dodać, że rozmowa będzie tłumaczona na Polski Język Migowy. Dla seniorów zostały natomiast zaplanowane zajęcia z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz… języka angielskiego. Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci i młodzieży – przygotowano atrakcyjne imprezy artystyczno-literackie, przegląd teatralny oraz warsztaty rodzinne. Zorganizowany również zostanie ogólnopolski konkurs plastyczny. We współpracy z Warsztatem Terapii Zajęciowej, działającym przy Dąbrowskim Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Otwarte Serca”, zaprosimy na imprezę integracyjną, w programie której znajdzie się spektakl „Zrzędność i przekora” na podstawie komedii autorstwa Fredry. W programie znalazło się też lubiane przez seniorów czytanie performatywne.

Program jest bardzo różnorodny i atrakcyjny, każdy będzie miał możliwość znaleźć coś dla siebie, by móc obcować z teatrem i literaturą, rozwijać zainteresowania i dobrze się bawić.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem imprezy, dostępnym na plakatach, ulotkach, stronie www.biblioteka.sosnowiec.pl oraz w mediach społecznościowych.

Program 9. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej:

22.09-31.10, Pasaż Zagłębiowskiej Mediateki, ul. Kościelna 11

Idź serdeńko, bo Cię trzepnę! – wystawa inspirowana twórczością A. Fredry.

24.09, godz. 18.00, Aula Zagłębiowskiej Mediateki, ul. Kościelna 11

Wieczór z kabaretem – występ Kabaretu DNO. Obowiązują bezpłatne wejściówki (dostępne w Informatorium Zagłębiowskiej Mediateki od 15.09.2023).

25.09, godz. 11.00, Aula Zagłębiowskiej Mediateki, ul. Kościelna 11

Zrzędność i przekora – spektakl w wykonaniu grupy teatralnej Warsztatu Terapii Zajęciowej „Otwarte Serca” w Dąbrowie Górniczej, czytanie performatywne. Wstęp wolny.

26.09, godz. 18.00, Aula Zagłębiowskiej Mediateki, ul. Kościelna 11

Sekrety sławy, czyli spotkanie z Arturem Barcisiem – Prowadzenie Karol Kućmierz, oprawa skrzypcowo-gitarowa KSMicroband, tłumaczenie na Polski Język Migowy – Irena Piecha. Obowiązują bezpłatne wejściówki (dostępne w Informatorium Zagłębiowskiej Mediateki od 15.09.2023).

27.09, godz. 11.00, Sala Edukacyjna Zagłębiowskiej Mediateki, ul. Kościelna 11

Nowoczesny senior – Fredro na czytnikach Kindle – zajęcia dla seniorów dotyczące korzystania z nowoczesnych technologii. Obowiązują zapisy.

27.09, godz. 18.00, Aula Zagłębiowskiej Mediateki, ul. Kościelna 11

Fredro na ekranie  –pokaz filmu „Zemsta” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Wstęp wolny.

28.09, godz. 11.00,  Aula Zagłębiowskiej Mediateki, ul. Kościelna 11

Śmiechu warte  – konkurs w formie przeglądu szkolnych grup teatralnych.

28.09, godz. 18.00,  Aula Zagłębiowskiej Mediateki, ul. Kościelna 11

Fredro dla dorosłych –prelekcja dr Magdaleny Boczkowskiej dotycząca mniej znanej twórczości Fredry, połączona z prezentacją multimedialną. Prelekcja przeznaczona dla osób 16+. Wstęp wolny.

29.09, godz. 13.00, Sala Edukacyjna Zagłębiowska Mediateka ul. Kościelna 11

Performative reading – czytanie performatywne utworów Aleksandra Fredry dla seniorów w języku angielskim. Impreza zamknięta.

29.09, godz. 18.00,  Aula Zagłębiowskiej Mediateki, ul. Kościelna 11

Recepta na odchudzanie – spektakl kabaretowy w wykonaniu Tarnowskiego Kabaretu Literackiego NaTenCzas. Wstęp wolny.

30.09, godz. 11.00,  Aula Zagłębiowskiej Mediateki, ul. Kościelna 11

Warsztaty lalkarskie – rodzinne warsztaty lalkarskie z Anną Nowak – arteterapeutką i animatorką kultury ze Śląskiego Teatru Lalek i Aktora Ateneum w Katowicach. Obowiązują zapisy.

1,2,3 uśmiechnij się i Ty, Fredro dzieciom, O co chodzi z tym teatrem? oraz Komedia, komik, komedianci – zajęcia dla dzieci prowadzone w filiach bibliotecznych oraz w Zagłębiowskiej Mediatece (terminy uzgadniane przez poszczególne placówki, indywidualnie z grupami)

14.08-01.10

W krzywym zwierciadle –konkurs plastyczny na karykaturę, skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych (16+) i dorosłych.

Honorowym patronatem 9. Sosnowiecką Jesień Teatralną objął Prezydent Sosnowca – Arkadiusz Chęciński.

Partnerami akcji są: Ośrodek WTZ „Otwarte Serca”, Biblioteka Śląska, Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie, Fundacja im. Brata Alberta w Sosnowcu, Miasto Sosnowiec.

Patronat medialny: Telewizja TVS, Czasopismo samorządowe Sosnowca „Kurier Miejski”, Dziennik Zachodni, Miesięcznik społeczno-kulturalny „Śląsk” oraz portale internetowe: E-teatr.pl, TerazTeatr.pl, Sosnowiec.pl, Sosnowiecki.pl, NaszeMiasto.pl, MiastoDzieci.pl, SilesiaKultura.pl.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Nadesłała: MBP w Sosnowcu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *