[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JASTRZĘBIU-ZDROJU

„W zaczarowanym wehikule czasu” – Noc z Andersenem 2015

 IMG_0043Tradycją Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju stało się celebrowanie Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej oraz urodzin Hansa Christiana Andersena podczas Nocy z Andersenem. Tegoroczna edycja odbyła się w nocy z 10 na 11 kwietnia pod hasłem W zaczarowanym wehikule czasu.

IMG_0066O sposobach przemieszczania się w czasie i rodzajach maszyn, dzięki którym możliwe są takie podróże opowiedział Rafał Witek autor książek dla dzieci. Spotkanie z pisarzem było oczekiwanym przez dzieci punktem programu. Autor przygotował dla nich liczne konkursy i zabawy np. konkurs na nazwę biura podróży w czasie i hasło reklamujące tę firmę. Na pamiątkę wspólnego spotkania każdy z uczestników otrzymał zakładkę z autografem pisarza.

IMG_0092

Kolejną atrakcją Nocy z Andersenem był tunel czasu, którego przejście nie należało do najłatwiejszych ale po drugiej stronie czekała na wszystkich kolejna niespodzianka. Podróż w czasie przeniosła uczestników imprezy do Jastrzębia-Zdroju z przełomu wieku XIX i XX kiedy powstawało na jego terenie uzdrowisko słynące z życiodajnej solanki. Podczas opowieści o dziejach kurortu dzieci poznały legendę o powstaniu solanki, najważniejsze postacie w historii uzdrowiska oraz inne ciekawostki związane z jego funkcjonowaniem. W ten sposób przybliżona została historia miasta oraz klimat ekskluzywnego i znanego ówczesnym mieszkańcom regionu miejsca.

Zaproszenie do udziału w imprezie przyjęła Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój Anna Hetman, która rozmawiała z dziećmi na temat imprezy oraz wręczyła certyfikaty uczestnictwa w Nocy z Andersenem.

IMG_0147

Motywem przewodnim Nocy z Andersenem są baśnie Hansa Christiana Andersena, których celem jest rozbudzenie zainteresowań czytelniczych. Podczas tegorocznej imprezy czytaliśmy baśń Latający kufer, która była również inspiracją do gier i zabaw podczas Wieczoru baśniowego. W czasie tych rozrywek dzieci musiały wykazać się spostrzegawczością, szybkością oraz wiedzą na temat twórczości Andersena. W trakcie warsztatów plastycznych pt. „Ja w przeszłości” wykonano prace plastyczne przedstawiające uczestników wcielonych w postacie księżniczek, królów, piratów, rycerzy oraz hrabiów i szlachcianek z minionych wieków.

IMG_0220

Impreza zakończyła się dyskoteką, na której dzieci poznały kilka układów choreograficznych do ulubionych przebojów dziecięcych.

IMG_0143

Po śniadaniu następnego dnia rano dzieci opuszczały Bibliotekę z chęcią powrotu na Noc z Andersenem w przyszłym roku.

Partnerem w organizacji imprezy był Zespół Szkół nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju, którego grupa uczniów wraz z nauczycielami przygotowała kolację dla dzieci.

Impreza zorganizowana była w ramach projektu „Jastrzębski Maraton Literacki – promocja wartościowych zjawisk czytelniczych”, który dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu Zdroju

MKiDN Narodowy Program Rozwoju czytelnictwa jasnetLogo Radio 90v12 MBP