[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAWORZNIE

Nie ma jak u Mamy

150527_nie_ma_jak_u_mamy_021Słowo „matka” u każdego wywołuje wachlarz skojarzeń i wspomnień, przeważnie tych najczulszych. 27 maja 2015 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie, odbyło się literacko – muzyczne spotkanie z okazji święta wszystkich mam. Zorganizowała je Czytelnia Naukowa, a poprowadziły: Małgorzata Hezner oraz Dorota Mida. Podczas wzruszającego popołudnia przedstawione zostały postaci matek, w nostalgicznych wierszach polskich poetów różnych epok.

Towarzyszyła nam poezja Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Czesława Miłosza, Karola Wojtyły, Anny Kamieńskiej, Adama Zagajewskiego, Józefa Barana oraz twórczość jaworznickich poetek – Ewy Musiorskiej i Alicji Dudek. Były to osobiste obrazy matek poetów, często przepełnione tęsknotą za ich niemożliwą już obecnością. Wyjątkiem był wiersz Anny Kamieńskiej, poświęcony matce, która przeżyła swojego syna Jerzego Popiełuszkę. W wysłuchanych przez nas utworach, matka została ukazana jako pierwsza nauczycielka życia, jako istota o najczulszych rękach, niezliczonych umiejętnościach i rzadkich talentach, osoba o wiedzy z „chodzącej encyklopedii”, matka o wyjątkowej wrażliwości, ale też osoba z różnymi słabostkach. Poznaliśmy również bezradność i rozterki matki w żałobie.

150527_nie_ma_jak_u_mamy_007

Wiersze zinterpretowała jaworznicka młodzież – Karolina Kałuża i Dominik Gadziała z II LO oraz pani Alicja Dudek, która zaprezentowała swoje dwa utwory. Wzruszającą oprawę muzyczną zapewniła licealistka Martyna Pluta, śpiewając najpiękniejsze piosenki o matce z repertuaru Mieczysława Fogga, Violetty Villas, Wojciecha Młynarskiego i Natalii Kukulskiej.

W drugiej części spotkania poczęstowano czytelników pysznymi ciastami oraz kawą i herbatą, przy których swobodnie rozmawiano, nie tylko o własnych matkach.

150527_nie_ma_jak_u_mamy_005

Tekst: agape