[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAWORZNIE

Ogólnopolski Międzyszkolny Konkurs Literacki o „Złote Pióro Prezydenta Jaworzna” – Gala Finałowa

150616_zlote_pioro_024Ogólnopolski Międzyszkolny Konkurs Literacki o „Złote Pióro Prezydenta Jaworzna”, jest wydarzeniem, które na trwale wpisało się w kalendarz najważniejszych imprez kulturalnych naszego miasta. Jego zasadniczym celem jest wspieranie młodych talentów oraz promocja twórczości dzieci i młodzieży.

We wtorkowe przedpołudnie, 16 czerwca, w bibliotecznej Galerii ExLibris, odbyła się uroczysta Gala Finałowa XIX edycji rywalizacji, która mimo upływu lat cieszy się niesłabnącą popularnością, przekraczając swym zasięgiem granice nie tylko naszego miasta i województwa, ale także państwa.

150616_zlote_pioro_049

Wśród nagrodzonych, znaleźli się uczniowie, z tak odległych miejsc Polski jak: Jeżewo, Łasin, Żyrzyn, Karczmiska, Skierniewice, Włocławek, Łódź, Przemyśl, Białobrzegi… W gronie wyróżnionych, pojawiła się również uczennica Bedford Collage w Wielkiej Brytanii.

150616_zlote_pioro_036

Z rąk Prezydenta Miasta, Honorowego Patrona Konkursu, Pawła Silberta oraz Moniki Rejdych – Dyrektor jaworznickiej Biblioteki, laureaci otrzymali nagrody i dyplomy uznania. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Grażyny Bacewicz w Jaworznie. 150616_zlote_pioro_043Podczas Gali, w imieniu kapituły głos zabrała Barbara Chuderska, doceniając wrażliwość, bogactwo wyobraźni uczestników, talent wnikliwej obserwacji i już teraz widoczną umiejętność sprawnego władania językiem, by „odpowiednie dać rzeczy słowo”. Zauważone przez jury zostały także różnorodność perspektyw i rozpiętość punktów widzenia, z których obserwowane są literackie światy zgłoszonych utworów oraz dystans wraz z towarzyszącym mu poczuciem humoru.

150616_zlote_pioro_062

Trwałym efektem tegorocznych zmagań, jest wydanie publikacji nagrodzonych prac. Wstęp do XIX edycji napisała dr Karolina Wojtasik, pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Biblioteka Śląska oraz Telewizja TVS. Współorganizatorami przedsięwzięcia byli: Wydział Edukacji Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Jaworznie oraz Biuro Promocji i Informacji Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie