[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAWORZNIE

Z kremówką w herbie – spotkanie autorskie ze Stefanem Przebindowskim i jego gośćmi

150623_spotkanie_przebindowski_0123 czerwca br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie miał miejsce niezwykle miły wieczór, którego bohaterem był mistrz cukiernictwa Pan Stefan Przebindowski, autor książki „Z kremówką w herbie”. Wydarzenie stanowiło okazję do opowieści o zawodowych podróżach i wielu, związanych z nimi przygodach.

Spotkanie uświetnili swoją obecnością także dwaj krakowscy przyjaciele autora: Leszek Mazan, znany dziennikarz i publicysta oraz Mieczysław Czuma, długoletni redaktor naczelny wydawanego w Krakowie „Przekroju”.

150623_spotkanie_przebindowski_02To oni byli przewodnikami na szlakach kulinarnych wojaży Pana Stefana Przebindowskiego, przywołując liczne, pełne humoru anegdoty. Mistrz, w trakcie swej pracy cukiernika, odwiedził wiele krajów, na prawie wszystkich kontynentach. Wszędzie wzbudzały podziw i uznanie jego pomysłowość, kreatywność i zdolność do improwizacji. W Międzynarodowym Konkursie Gastronomicznym w Londynie otrzymał dwie nagrody: złoty medal za wykonanie z cukru specjalną techniką serwisu kawowego oraz za przygotowanie zestawu ciasteczek coctailowych.

150623_spotkanie_przebindowski_029

W maju br., doceniając wybitne zasługi dla rozwoju rzemiosła polskiego oraz propagowanie jego osiągnięć w kraju i zagranicą, Zarząd Związku Rzemiosła Polskiego, odznaczył go najwyższym wyróżnieniem – „Szablą Kilińskiego”. Jednym z trudniejszych zadań, wspominanych podczas spotkania, było wykonanie dla Jana Pawła II orzechowego tortu w kształcie serca. Wypiek, udekorowany papieskim herbem, bordowymi różami i karmelowym kielichem, symbolizującym kapłaństwo, wręczono Ojcu Świętemu podczas pożegnania na lotnisku. Z Sekretariatu Stanu Watykanu wpłynął list z podziękowaniami, który dla Pana Przebindowskiego stanowi najwspanialszą pamiątkę, niemal relikwię.

Uczestnicy wieczoru mogli osobiście przekonać się o kultywowaniu doskonałych tradycji, częstując się ciasteczkami, przygotowanymi przez Cukiernię Stefanka, którą obecnie prowadzi córka Państwa Przebindowskich, Anna. Mając już dorobek zawodowy w innej dziedzinie (doktorat z historii sztuki), świetnie odnajduje się w przejętym po tacie rodzinnym, cukierniczym interesie. Ona także pomogła w uporządkowaniu i spisaniu wspomnień, które złożyły się na publikację.

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie