[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W KATOWICACH

DSC_0795K(omiksy) O(brazy) P(lanszówki) w Ogrodzie to projekt łączący w sobie książki, kulturę obrazkową oraz dobrą zabawę.
Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach zorganizowała 11 lipca o godzinie 12:00 w Ogrodzie Filii nr 14 (ul. Piastów 20, Osiedle Tysiąclecia) imprezę, której celem było zachęcenie czytelników biblioteki oraz miłośników gier planszowych i komiksów do wspólnego spędzenia czasu. Do współpracy przy organizacji imprezy zaproszono Śląskich Blogerów Książkowych oraz firmy związane ze sprzedażą i dystrybucją fabularnych gier planszowych: Mepel.pl oraz Portal Games.
Śląscy Blogerzy Książkowi zadbali o to, by przychodzący ze swoimi książkami mogli wymienić je na inne oferując Wymianę Książek. Oferowany wybór literatury był bardzo szeroki. Wśród czekających na regale i stole książek, znaleźć można było wspomnienia o artystach, powieści z nurtu kobiecego, kryminały, książki podróżnicze, a także dzieła literatury światowej zaliczane do klasyki. Chętnych do wymiany książek było wielu. Wciąż pojawiały się kolejne osoby, które rozstając się ze swoimi skarbami, zabierały do domu kolejne.
Dodatkową atrakcją dla odwiedzających Ogród Biblioteczny była obecność stoiska firmy Biały Mak, proponującego biżuterię tematycznie związaną z literaturą. Kolczyki z motywem okładki „Lesia” Joanny Chmielewskiej, czy Mała Mi na pierścionku zachęcały do promowania literatury w nietypowy, ale bardzo sympatyczny sposób.
Na specjalne zaproszenie Biblioteki Michał Jankowski i Jędrzej Yen Chojnacki przeprowadzili warsztaty komiksowe dla uczestników imprezy. Pierwszą ich część poświęcili zagadnieniom teoretycznym. Zaproponowali uczestnikom warsztatów nazwanie emocji na twarzach bohaterów komiksów oraz wskazywać cechy charakterystyczne dla mimiki ludzkiej, które można później narysować. Kolejną częścią warsztatów były zajęcia praktyczne, na których powstał autorski scenariusz komiksu związanego tematycznie z Biblioteką. Elementem dodatkowym warsztatów było stworzenie komiksowej postaci wzbogaconej – z inspiracji uczestników warsztatów – o nadzwyczajne moce.
Jednocześnie, przez cały czas trwania wydarzenia, można było korzystać z bogatego zestawu gier przygotowanego przez Portal Games i sklep Mepel.pl oraz Bibliotekę. Rozgrywanie poszczególnych partii budziło wiele emocji. Gracze łączyli się w mniej lub bardziej liczne grupy, aby zagrać w wybraną przez siebie grę wśród uroczej scenerii bibliotecznego ogrodu. Odbył się również mini turniej – zgromadzonych uczestników podzielono na dwie kategorie wiekowe i rozegrano kilka partii gry Dobble, wymagającej dużej spostrzegawczości.
Sobotę z K(omiksami) O(brazami) P (lanszówkami) w Ogrodzie Filii nr 14 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach spędziło ponad 100 osób.

DSC_0831 DSC_0853