[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU. FILIA W WOJKOWICACH KOŚCIELNYCH

„W jednej drużynie z Fizią Pończoszanką” czyli Wakacje 2015 w filii bibliotecznej w Wojkowicach Kościelnych

DSCN1230-1Mimo, iż główną bohaterką tegorocznych wakacji w filii bibliotecznej w Wojkowicach Kościelnych była Fizia Pończoszanka, to po raz kolejny filia przyłączyła się do ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł”. W tym roku motywem przewodnim wakacyjnych spotkań było hasło „Grajmy w jednej drużynie”. Dlatego też podczas zajęć uczestnicy często pracowali grupowo, a w ramach swoich drużyn musieli się nauczyć współpracować ze sobą. Najważniejszym celem spotkań było uświadomienie dzieciom, że wolny czas można spędzić bezpiecznie i zdrowo.

Odbyło się wiele pogadanek dotyczących aktywnego spędzania wolnego czasu, umiejętności współpracy w grupie, szukania wspólnych zainteresowań, bezpieczeństwa w sieci, prawidłowego zachowania się nad wodą, promujących i kształtujących zdrowy styl życia. A przewodniczką po tych tematach była oczywiście Fizia Pończoszanka: „Fizia dba o swoje zdrowie”, „Fizia zdrowo się odżywia”, „Fzia uprawia sport”, „Z Fizią bezpiecznie nad wodą”, „Fizia bez nałogów”, „Fizia i przyjaciele”, „Fizia pomaga innym”.

Podczas zajęć dzieci poprzez zabawę poznawały i utrwalały sobie numery alarmowe, poznawały zasady zachowania się podczas kontaktu z osobami nieznajomymi. Podczas zajęć poświęconych tematyce zdrowotnej dzieci uczyły się jak się właściwie odżywiać. Była również mowa o tym jak ważna jest sprawność fizyczna i w jaki sposób dbać o nią. Nawiązaniem do tej tematyki były spotkania z rehabilitantką Panią Renatą Sonik w Centrum Terapii Skolioz i Wad Postawy. Podczas tych zajęć dzieci dowiedziały się jak zbudowany jest nasz szkielet, co mu służy a co szkodzi, jaka jest właściwa postawa, jak należy siedzieć przy biurku, jak się relaksować i jeszcze wiele innych ciekawych i przydatnych rzeczy. Jednak największą frajdą podczas tych zajęć były ćwiczenia korekcyjne. Były więc gry i zabawy, głównie w parach lub drużynach, na matach, z piłkami, z woreczkami. Było dużo ruchu, śmiechu i radości.

Podczas jednych z kolejnych zajęć odbyło się spotkanie w ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Przeczyc. Ratownicy uczyli zasad zachowania się nad wodą i w wodzie, mówili, co należy robić w razie zagrożenia zdrowia lub życia, o zachowaniu czystości, o pracy ratowników WOPR. Zaprezentowali również podstawowy sprzęt ratowniczy (kapok, koło ratunkowe, bojkę, rzutki), uczyli kiedy i w jaki sposób właściwie z nich korzystać. Największą atrakcją spotkania była prezentacja łódki ratunkowej WOPR. Dzieci miały okazję wejść do łódki, zapoznać się z jej wyposażeniem i zasiąść za jej sterami. Na koniec spotkania była wspólna rozmowa o pracy ratowników, zachowaniu się i bezpieczeństwie nad wodą.

DSCN1451Podczas wszystkich spotkań dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści gości, bardzo chętnie zadawały pytania i brały czynny udział w praktycznych prezentacjach i pokazach.

Dopełnieniem tematycznych pogadanek było głośne czytanie tekstów nawiązujących do tematyki zdrowia i bezpieczeństwa. Z kolei podczas zajęć plastycznych powstało wiele ciekawych prac dotyczących zachowania i kształtowania zdrowego trybu życia, dzięki którym dzieci uświadamiały sobie jak ważnym jest dbanie o sprawność fizyczną , właściwe odżywianie, na czym polega zdrowy tryb życia. Powstałe podczas zajęć prace można obejrzeć w filii bibliotecznej.

Na zakończenie wakacyjnych spotkań wszyscy otrzymali dyplom uczestnika kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł” oraz książkowe nagrody ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Pana Zdzisława Banasia.

Nadesłała: Marzena Wacławek