[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Średniowieczni rycerze i ich damy

SONY DSCW kolejną podróż podczas „Lata z biblioteką” wybraliśmy się do średniowiecza, aby choć trochę przybliżyć dzieciom czas rycerzy i dam dworu.

Na początku zajęć dzieci dowiedziały się, jak można było zostać rycerzem oraz uroczyście odczytały kodeks rycerski. Chwilę później w bibliotece pojawili się zaproszeni goście ze stowarzyszania „Drengowie znad Górnej Odry”, którzy zaprezentowali tradycyjne stroje męskie i damskie, broń i przedmioty codziennego użytku. Chłopcy mieli okazję z bliska obejrzeć tarczę wojowników, wziąć do ręki miecz, a dziewczęta mogły przymierzyć strój kobiecy.

SONY DSCDzieci chętnie bawiły się w gry znane już od czasów średniowiecza, takie jak bieg w workach, czy przeciąganie liny. Jednak najlepszą zabawę miały podczas gry wikińskiej, tzw. Kubb. Jest to drużynowa gra, w której jeden zespół musi strącić drugiemu drewniane klocki za pomocą pałek. Jednak trzeba pamiętać, że na środku pola gry stoi figura króla, której nie wolno przewrócić aż do zakończenia zabawy. Wygrywa ta drużyna, która jako pierwsza strąci swojemu przeciwnikowi wszystkie pięć klocków.

SONY DSC

Uczestnicy „Lata z Biblioteką” projektowali również swoje tarcze, wykonywali w technice kirigami hełmy i nakrycia głów dla dam, a także pisali pismem runicznym swoje imiona.SONY DSC

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu