wernisaż

[Relacja] GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W PAWŁOWICACH

Wykład „Krucjata na wschód – Tragedia Górnośląska 1945”

wernisażW tym roku obchodzona jest 70. rocznica „Tragedii Górnośląskiej”, dlatego Sejmik woj. Śląskiego ogłosił rok 2015 Rokiem Pamięci Ofiar Tragedii Górnośląskiej. W związku z tym biblioteka zorganizowała spotkanie w dniu 24.09 w Gimnazjum w Pielgrzymowicach oraz w Czytelni GBP w Pawłowicach z dr M. Sobeczko pracownikiem Polskiej Akademii Nauk w Warszawie – oddział w Katowicach, który wygłosił wykład pt. „Krucjata na wschód – Tragedia Górnośląska 1945 r.” Młodzież gimnazjalna oraz licealna z dużym zainteresowaniem wysłuchała wykładu.

Prelegent opowiadał o przyczynach wywózki do ZSRR i ich skutkach dla naszego regionu. Przypomniał, że praprzyczyną wywózek było rozpętanie przez Niemców II Wojny Światowej. Deportacje były jej skutkiem. Obecni na wykładzie dowiedzieli się m.in. tego, że do dziś nie sposób ustalić dokładnej liczby wywiezionych. Szacunki wahają się w przedziale od 30 do 90 tys. osób.

Dodatkowo w GBP do 23 października można zobaczyć wystawę na którą składają się dokumenty udostępnione przez PAN Archiwum w Warszawie dotyczące naszych sołectw.

prezentacjawycieczkareferatNadesłała: Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowicach