FILMY W BIBLIOTEKACH

grafika - kolaż o tematyce filmowej oraz logo "Sląska wizja biblioteczna"Więcej i lepiej, czyli o filmach w bibliotekach publicznych województwa śląskiego

Ostatnimi czasy normą stało się, że biblioteki korzystają z cyfrowych mediów w celu informowania o swojej działalności. Portale społecznościowe oraz blogi to narzędzia używane nie tylko przez biblioteki centralne, ale coraz częściej również przez placówki filialne, idealnie trafiając z ofertą do lokalnych grup odbiorców. Konta na portalach społecznościowych cieszą się nie mniejszą popularnością niż oficjalne strony internetowe. Jedną z przyczyn tego zjawiska jest sam fakt ogromnego wzrostu popularności portali społecznościowych (szczególnie Facebooka) w ogóle. Czytelnik, przeglądając materiały na tablicy swojego profilu, trafia przy okazji na posty udostępniane przez bibliotekę. Warunkiem jest tutaj wcześniejsze dodanie profilu biblioteki do obserwowanych (lub polubienie). O ile portal społecznościowy nie zastąpi katalogu bibliotecznego (chociaż częściowo czyni to np. portal wbibliotece.pl), sam fakt docierania z informacją do czytelnika poprzez konto profilowe, a więc bez konieczności wchodzenia przez niego na oficjalną stronę instytucji, stworzył ogromne możliwości promowania działań bibliotecznych.

Szum telewizyjny w kształcie książki (grafika)

Wśród najczęściej udostępnianych treści znalazły się krótkie formy tekstowe oraz wizualne – zapowiedzi, relacje, plakaty oraz fotografie. Co w takim razie z materiałami, które wymagają od odbiorców poświęcenia nieco więcej czasu na zaznajomienie się z treścią, a więc z filmami? Całe szczęście nadal się pojawiają, mimo iż powstaje ich mniej niż zdjęć. Chociaż wymagają od bibliotekarzy niemało kreatywności i wystąpienia pewnych niezbędnych okoliczności – w końcu trzeba mieć co nagrać – wiele bibliotek sukcesywnie powiększa zbiory swoich krótkometrażowych filmów. Zawierają one ogromną zaletę – przynajmniej w części pozwalają oddać atmosferę wydarzenia, podczas którego materiał był nagrywany, uwieczniając takie elementy, jak dźwięk czy ruch. W ten sposób stają się nie tylko wartościowym źródłem informacji po latach, ale pozwalają odświeżyć emocje towarzyszące nam np. podczas koncertu, który niedawno się odbył. Są też doskonałym świadectwem tego, że w danej bibliotece dzieją się ciekawe rzeczy – w końcu relacji filmowych np. ze spotkań autorskich nie udostępni biblioteka, która tego typu wydarzeń nie organizuje.

Grafika (szum telewizyjny, taśma filmowa, logo Śląskiej Wizji Bibliotecznej)

W jaki sposób śląskie biblioteki publikują filmy? Najczęściej wykorzystują do tego swój kanał w serwisie Youtube. Filmy z tego portalu są następnie osadzane na stronach internetowych, blogach, profilach społecznościowych. Inne sposoby publikowania w przypadku bibliotek stają się zjawiskiem marginalnym. Wykorzystywane są wtedy serwisy podobne do Youtube (np. Vimeo) lub jeszcze inne narzędzia umożliwiające strumieniowanie (materiały te są publikowane np. na stronach lokalnych kanałów telewizyjnych lub innych partnerów). Podobnie jest z Facebookiem. Mimo iż obecnie twórcy tego portalu zachęcają do wrzucania filmów bezpośrednio do serwisu (bez narzędzi pośredniczących), użytkownicy platformy (w tym biblioteki) wolą nadal jako główny magazyn filmów wykorzystywać Youtube, zaś linki (lub wygenerowany kod) do znajdujących się tam filmów zamieszczać na portalach społecznościowych i innych stronach.

Większość bibliotek, które nadsyłają filmy do Śląskiego Pegaza, posiada zatem kanał w serwisie Youtube. Specjalnie dla bibliotek, które kanału nie posiadają, zostało założone na tej platformie konto, na którym udostępnianie są ich materiały.

Najwięcej filmów w województwie śląskim posiadają duże biblioteki, jednak także wśród bibliotek gminnych znajdują się takie, które mogą się pochwalić niemałym dorobkiem dokumentacyjnym. To ważne, że biblioteki widzą potrzebę uwieczniania imprez i promowania swojej działalności. Tym bardziej, że instytucje te są ośrodkami, które inspirują do rozwoju i tworzenia. Dzięki ciekawym inicjatywom własnym same stają się doskonałym przykładem, kiedy zaangażowanie bibliotekarzy lub osób z działów promocji owocuje ciekawymi materiałami, także filmowymi. Na Śląskim Pegazie są one zamieszczane w zakładce „Filmy”, a ich zbiór stale się powiększa, aby stać się bazą skupiającą możliwie największą liczbę filmów na temat bibliotek województwa śląskiego.