KSIĄŻNICA BESKIDZKA – SPOTKANIE Z RENATĄ PIĄTKOWSKĄ
10 grudnia 2015 r. w ramach działań edukacyjno-literackich odbyło się spotkanie autorskie z pisarką książek dla dzieci, laureatką Orderu Uśmiechu 2015 roku, aktywną czytelniczką Działu Udostępniania dla Dzieci w Książnicy Beskidzkiej – RENATĄ PIĄTKOWSKĄ. Na spotkanie połączone z promocją nowej książki przybyli nauczyciele, opiekunowie i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego nr 22, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13 i Zespołu Szkół Specjalnych im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Bielsku-Białej. W spotkaniu wzięło udział ok. 100 osób. Pani Renata opowiadała o bohaterce swojej nowej książki „Która to Malala”. Książka oparta na faktach, przybliża losy współczesnej bojowniczki, która w skutek zaistniałych, tragicznych wydarzeń w swoim życiu walczy o równe prawa dla dzieci na całym świecie. Uczniów bardzo zainteresowały losy Malali – nastolatki, rówieśniczki, bohaterki Pakistanu, która pod pseudonimem Gul Makai (Kwiat Kukurydzy), prowadząc bloga przekazywała informacje o losach dzieci.
Autorka opowiedziała wiele ciekawostek z życia odważnej dziewczyny, m.in. jak trafiła na okładkę tygodnika „Time” i została jedną ze stu najbardziej wpływowych osób na świecie. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że Malala to symbol walki o prawa dzieci do edukacji i do życia w pokoju oraz symbol walki o równe traktowanie dziewczynek i kobiet.
Książka przeznaczona dla czytelnika w grupie wiekowej od 11 do 14 lat porusza ważne problemy XXI wieku dotyczące sytuacji mieszkańców (w szczególności dziewcząt) w krajach objętych konfliktami społecznymi i działaniami wojennymi. Książka „Która to Malala” ma uwrażliwić młodego czytelnika na ludzką krzywdę. Na spotkaniu pani Renata poruszyła kwestie dotyczące problemów uchodźców, emigrantów, dziewcząt/kobiet.
Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z sytuacją dzieci w Pakistanie, niebezpieczeństwach, napadach, niszczeniu szkół. Z jednej strony mieli okazję porównać swoją sytuację życiową, z jakże odległymi, często niezrozumiałymi w pierwszej chwili, problemami rówieśników, a równocześnie poznać to inne, groźne oblicze świata. Podsumowanie spotkania stanowiły pytania zadawane autorce m.in.: skąd wziął się pomysł na napisanie tej książki. Nasz Gość szczegółowo opowiedział młodym czytelnikom o swojej 4-miesięcznej pracy nad książką, czyli zbieraniu materiałów, porządkowaniu, opracowywaniu faktów i pisaniu. Okazało się, że pomysł na napisanie książki o Malali Yousafzai – najmłodszej w historii laureatce Pokojowej Nagrody Nobla, zasugerowała pisarce Malwina Kożurno, która jako zawodowy lektor towarzyszy pani Renacie i w trakcie spotkania, czytając i ciekawie interpretując fragmenty utworu, wprowadzała uczestników w odległy i nieznany świat pakistańskich rówieśników.
Pani Piątkowska opowiadała o podjętych staraniach, aby Malala wzięła udział w promocji książki, jednak ze względu na bezpieczeństwo nastolatki (nadal ciąży na niej wyrok śmierci wydany przez talibów) nie udało się zorganizować tego zamierzenia. Autorka pisząc książkę poruszającą ważne i ciekawe tematy z historią w tle, wprowadziła nastolatki w zagadnienia trudne, wymagające myślenia, niewątpliwie rozbudziła ich naturalną ciekawość, ucząc przy tym krytycznego spojrzenia na wydarzenia na świecie. Wydałoby się, że jest trudno polskim dzieciom utożsamiać się z bohaterką książki, ze względu na zupełnie odmienną sytuację społeczno-polityczną. Z drugiej strony wiek i możliwość kontaktowania się za pośrednictwem Internetu, prowadzenie osobistego bloga, zawierającego zwierzenia, przemyślenia i światopogląd Malali sprawia, że postać ta staje się interesująca i bliska. Postawa bohaterki uczy, jak konsekwentnie można zmierzać do obranego celu, realizując marzenia i osiągnąć sukces – nie tylko medialny.
Po zakończonym spotkaniu można było kupić książki autorki, zdobyć autograf i porozmawiać z panią Renatą. Mamy nadzieję, że będziemy mieli okazję do wielu takich ciekawych spotkań.
Nadesłała: Książnica Beskidzka