plakat

[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W CZELADZI

Bezpieczny internet

plakatO tym, jak ważne jest bezpieczeństwo w Internecie i jakie czyhają na młodych internatów zagrożenia w sieci warto uczyć już od najmłodszych lat. Nie od dziś wiadomo, że z komputerów korzystają coraz młodsi użytkownicy, zatem warto uświadamianie zacząć od przedszkola. Pracownice Oddziału dla Dzieci i Młodzieży MBP w Czeladzi wzięły to sobie do serca i dla zaprzyjaźnionych przedszkolaków zorganizowały zajęcia z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu, który w tym roku obchodzony był 9 lutego. Grupy cztero-, pięcio- i sześciolatków z Przedszkola im. Kolorów Tęczy wysłuchały kilka ciekawostek o historii komputerów, dowiedziały się, jak używać myszki, klawiatury oraz nauczyły się, jak bezpiecznie korzystać z Internetu.

Wspólnie z dziećmi za pomocą kłębka wełny tworzyliśmy sieć internetową, dzięki której, jak zauważyły, można przesyłać różnego rodzaju informacje i wiadomości. Przedszkolaki obejrzały krótką bajeczkę Papla z serii kreskówek „Owce w sieci”, powstających w ramach projektu edukacyjnego realizowanego przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Fundacja Dzieci Niczyje oraz NASK. Zabawna historyjka o wyłudzaniu danych osobistych, której bohaterami są: owieczki, naiwny Jasiek, mądry Baca oraz złe wilki, miała uświadomić najmłodszym użytkownikom, co może się przydarzyć, gdy nie zachowamy czujności w trakcie korzystania z sieci. Na zakończenie zajęć, wspólnie z przedszkolakami doszliśmy do wniosku, że korzystać z komputera mogą tylko pod czujną opieką dorosłych.

sieć

Nieco inaczej zajęcia z DBI wyglądały z drugoklasistami ze Szkoły podstawowej nr 2. Ośmiolatkom o zagrożeniach w sieci i metodach ich wystrzegania się powiedziały Sieciuchy i drużyna Sieciaków, bohaterowie kreskówek ze strony www.sieciaki.pl. W trakcie zajęć obejrzeli film „Nie podawaj swoich danych” oraz wspólnie wymyślili zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, które własnoręcznie podpisali.

Nadesłała:  Anna Wałek, MBP Czeladź