Francuski styczeń – podsumowanie
Za nami pierwszy miesiąc w ramach „Literackiego Przewodnika po Świecie”. W styczniu zabraliśmy naszych czytelników do Francji.
Podróż rozpoczęliśmy 15 stycznia w Bibliotece Centralnej. Naszym gościem był JohanMortier, który przyjechał do nas z Francji i opowiedział nie tylko o swoim kraju, ale również o projekcie „7 miliardów innych”. Rozmawialiśmy po polsku, angielsku, francusku i ukraińsku. Towarzystwo było naprawdę międzynarodowe. Podczas spotkania obejrzeliśmy kilka powstałych w ramach wspomnianego projektu wywiadów, które dały początek ciekawej dyskusji. W przerwie znalazł się również czas na kawę i pyszną tartę z jabłkami.
22 stycznia wybraliśmy się na niezwykły spacer. I to w bardzo dużym gronie, bo do Bibliotek Centralnej przybyło ponad 50 osób! Wszyscy znaleźli wygodne miejsce, by obejrzeć znakomitą prezentację pt. „Noc w Paryżu”, przygotowaną przez zespół romanistów ze Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych Politechniki Śląskiej. Spacer zakończył się quizem z nagrodami, które ufundowało Cafe Bistro Paris Paris.
„Kuchnia francuska, czyli… jak połknąć tę żabę” – pod takim hasłem spotkaliśmy się 28 stycznia w głównej siedzibie biblioteki. Tematem wieczoru była oczywiście kuchnia francuska. Rozmowie i wymianie doświadczeń towarzyszyła degustacja francuskich smakołyków. Tego samego dnia w Filii nr 25 w Wilczym Gardle spotkało się grono czytelniczek-wielbicielek francuskiej literatury i piosenki. Wśród zaproszonych były panie, które urodziły się we Francji i jako dzieci repatriantów przyjechały w 1947r. do Polski. Jedna z nich przyniosła sztandar wykonany we Francji, który uszyły i wyhaftowały siostry Stanisława i Maria Woźniak, aby udekorować wagon, w którym wracały do Polski rodziny Woźniaków i Osuchów. Wspomnieniom nie było końca.
Bardzo francusko było też w Biblioforum. 21 i 22 stycznia odbyły się warsztaty, w których wzięła udział młodzież z Gimnazjum nr 10. Zajęcia promowały kulturę i literaturę francuską. Ich efektem był wspólnie zredagowany przewodniki po Francji. Gościem specjalnym spotkań była Chloe Habourdin, wolontariuszka z Francji, która uczestniczy również w cyklu zajęć „Biblioforum na językach”.
Naszym Czytelnikom zaproponowaliśmy też dwa konkursy. Tym młodszym – na łamach „Oświatowego Miejskiego Serwisu Informacyjnego”. Dzieci musiały odpowiedzieć, jak brzmiało przezwisko nauczyciela Mikołajka (bohatera książek RenéGoscinny’ego), pana Dubona, Dorośli zmierzyli się z zagadką opublikowaną w „Miejskim Serwisie informacyjny”. Dotyczyła ona książki Wiktora Hugo.
Książki francuskich autorów były szczególnie polecane naszym Czytelnikom we wszystkich filiach. I nie tylko tam, bo również na profilu MBP na Twitterze (https://twitter.com/biblioNEWS_MBP). Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z „Francuskiego stycznia”.