Wspomnienie o Annie German
14 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej odbył się niezwykły koncert poświęcony wybitnej piosenkarce polskiej sceny muzycznej – Annie German”.
Przed publicznością, licznie zgromadzoną w sali audiowizualnej dąbrowskiej Biblioteki Głównej, wystąpili artyści Teatru Zagłębia w Sosnowcu: Beata Marczewska – wokalistka i aktorka o nieprzeciętnym głosie, specjalizująca się w piosence aktorskiej, francuskiej, żydowskiej oraz jazzie, wokalistka funkowego zespołu Hi-Head Music, Grzegorz Kwas – aktor i reżyser związany z Teatrem Zagłębia, gdzie stworzył wiele niezapomnianych kreacji, m. in. Cyrano de Bergerac, Bohatera w „Kartotece” Tadeusza Różewicza, Rocky Bravo w „Czyż nie dobija się koni?”, Adam Snopek – pianista i aranżer Teatru Zagłębia w Sosnowcu oraz Teatru Śląskiego w Katowicach, laureat I nagrody Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach.
Na koncert zatytułowany „Echa miłości” złożyły się piosenki Anny German
w wykonaniu Beaty Marczewskiej przy akompaniamencie Adama Snopka. W klimat kolejnych utworów wprowadzały słuchaczy wspomnienia męża Anny, w którego wcielił się Grzegorz Kwas. Aktor recytował fragmenty prozatorskie związane z biografią piosenkarki, przybliżając zgromadzonym dramatyczną historię jej życia, kariery i walki
z chorobą.
Publiczność miała okazję posłuchać największych przebojów artystki oraz nowych aranżacji mniej znanych utworów. Wśród prezentowanych piosenek znalazły się m.in.: „Tańczące Eurydyki”, „Człowieczy los”, „Dziękuję mamo”, „Bal u Posejdona”, „Pomyśl
o mnie”, „Greckie wino”, „Jedna chwila wystarczyła”, „Wszystko w życiu ma swój kres”.
Klimatyczne, pełne wzruszeń spotkanie pozwoliło słuchaczom poznać Annę German jako niezwykle utalentowaną artystkę oraz wyjątkowego człowieka o ogromnej wrażliwości na piękno ludzkiego istnienia i otaczającego nas świata.
Koncert zorganizowano w ramach trzeciej edycji festiwalu kultury ZagłębieWood. Przedsięwzięcie realizowane jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Górniczej, Pałac Kultury Zagłębia i Muzeum Miejskie „Sztygarka” przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.
Nadesłał: Dział Marketingu, Miejska Biblioteka Publiczna, Dąbrowa Górnicza