rycerz

[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU

RYCERSKIE FERIE ZIMOWE W FILII BIBLIOTECZNEJ W BRUDZOWICACH

ZAJĘCIAW czasie ferii zimowych w filii bibliotecznej nr 1 w Brudzowicach odbywały się zajęcia edukacyjno – plastyczne pod nazwą „Na zamku rycerskim… ”. Zajęcia odbywające się w poniedziałki, środy i piątki cieszyły się sporym zainteresowaniem dzieci. Ogólna frekwencja wyniosła 53 uczestników.

Biblioferie to stały element działalności filii w Brudzowicach. Jednakże odbywają się tutaj również inne formy działalności edukacyjnej. Dzieci i młodzież chętnie biorą udział w lekcjach bibliotecznych o różnorodnej tematyce. „Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza” to lekcja przybliżająca sylwetkę tego znanego pisarza. Młodzież z I klasy gimnazjum doskonale poradziła sobie z przygotowanymi dla nich licznymi zadaniami. Lekcja ta stanowiła doskonały początek do świętowania roku Henryka Sienkiewicza oraz przybliżenia dzieciom tematu rycerstwa podczas ferii zimowych.

rycerzZajęcia edukacyjne rozpoczęliśmy od prezentacji przybliżającej uczestnikom usytuowanie zamków, ich wygląd i rozplanowanie. Zebrane informacje podsumował krótki test wiedzy dotyczący znajomości polskich zamków. Następnie uczestnicy podzieleni na dwie drużyny wykonali makiety średniowiecznych zamków z surowców wtórnych. Dzieci stworzyły również herby oraz oręż rycerski. Ciekawą zabawą okazało się konstruowanie smoka walczącego z rycerzem. Rycerz Mike to bohater, który powstał w bibliotece z metalizowanej bibuły i stanął do walki ze smokiem. Niektórzy uczestnicy przynieśli do filii przepiękne figurki rycerzy oraz strój rycerski z mieczem i tarczą włącznie.

rycerz 2

Dzieci wzięły również udział w wielkanocnych warsztatach plastycznych. Powstały piękne pisanki, baranki, króliczki oraz inne dekoracje świąteczne. Miał również miejsce konkurs na najpiękniejszy stroik wielkanocny.

W ostatnim dniu zajęć tajniki rycerstwa przybliżył uczestnikom Prezes Stowarzyszenia Chorągiew Rycerska Księstwa Siewierskiego pan Marek Kuśmierski, który przybył do filii z licznymi eksponatami. Na wstępie uczestnicy dowiedzieli się w jaki sposób działa stowarzyszenie, gdzie ma siedzibę oraz kto może się do niego zapisać. Perfekcyjny opis uzbrojenia rycerza, charakterystyka poszczególnych dziedzin działalności stowarzyszenia ze szczególnym naciskiem na pokazy walk rycerskich, turniejów rycerskich cieszyły się ogromnym zainteresowaniem słuchaczy. Uczestnicy mogli przymierzyć repliki uzbrojenia, w tym miecze i topory. Pan Marek Kuśmierski zwrócił szczególną uwagę na etos rycerski oraz niezbędną do pokonania drogę od pazia, przez giermka do pasowania rycerskiego. Na zakończenie uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań, z czego chętnie korzystali – „Czy został Pan kiedyś zraniony podczas walk rycerskich ?”, „Ile kosztuje zbroja rycerska?” to tylko niektóre z nich.

pogadanka

Na zakończenie zajęć wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodycze. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z plastyczną twórczością zdolnych uczniów.

Paulina Peterek Filia biblioteczna w Brudzowicach