[Relacja] MIEJSKO-POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W PSZCZYNIE

Sławomir Koper w Pszczynie

IMG_1878_www IMG_1885_www
We wtorkowy jesienny wieczór 21 października Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie wraz z Pszczyńskim Centrum Kultury zaprosiła mieszkańców Pszczyny i okolic do  Klubu „13”, gdzie odbyło się spotkanie ze znanym historykiem – Sławomirem Koprem. Pan Sławomir jest autorem bestsellerów o sensacyjnym życiu elit i wielkich postaciach czasów minionych od starożytności po czasy PRL.
Gość opowiadał o inspiracjach i źródłach nietuzinkowych informacji do swoich książek. Przybliżał blaski i cienie zawodu pisarza, kulisach spotkań ze sławnymi ludźmi PRL-u czy lat 20. XX wieku. Jego twórczość charakteryzuje unikanie „suchych faktów” historycznych –  nie operuje datami, pisze prostym językiem, a każda opisywana przez niego postać jest ukazywana jako zwykły śmiertelnik, niezależnie od tego, czy jest politykiem czy gwiazdą kina, która w czasie wolnym, tak jak my, pije kawę czy czyta książkę w swoim fotelu.

Pan Sławomir jest autorem ponad trzydziestu książek, ale jak mogli dowiedzieć się zaproszeni goście, autor ma już pomysł i materiały na napisanie co najmniej ośmiu kolejnych.

Uczestnicy spotkania z uwagą słuchali historii związanych z jego twórczością. Sławomir Koper chętnie odpowiadał na pytania publiczności, ubogacając swoje wypowiedzi licznymi anegdotami i wątkami rodzinnymi. Jak mogliśmy się dowiedzieć, oprócz dokumentowania przeszłości nasz gość bardzo lubi podróżować do Chorwacji, na Ukrainę czy do krajów byłego Związku Radzieckigo, a „skutkiem ubocznym” takich wypraw są przewodniki historyczne po poszczególnych miastach.

Sławomir Koper – polski pisarz, autor książek historycznych. Współpracował z miesięcznikiem „Uważam Rze • Historia”, felietonista tygodnika „Do Rzeczy”, publikuje w miesięcznikach „Historia Do Rzeczy” i „Mówią Wieki” oraz na portalu wp.pl. Historia. W listopadzie 2013 został odznaczony przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego srebrnym Krzyżem Zasługi za popularyzację historii w społeczeństwie.
Autor m.in. takich publikacji jak:
„Wielcy zdrajcy. Od Piastów do PRL”, „Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej”, „Życie artystek PRL-u”, „Polskie piekiełko”, „Miłość w powstaniu warszawskim”, „Alkohol i muzy”.

Nadesłała: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna, Pszczyna