zajęcia

[Relacja] KSIĄŻNICA BESKIDZKA W BIELSKU-BIAŁEJ

Moje miasto – Bielsko-Biała

zajęcia20 kwietnia 2016 roku w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej odbyły się tematyczne lekcje regionalne z cyklu „Moje miasto – Bielsko-Biała” w ramach programu Ojcowski Dom – korzenie kultury, przygotowane przez Dział Informacyjno-Bibliograficzny
i Zbiorów Regionalnych. W zajęciach połączonych z warsztatami plastycznymi wzięło udział 47 uczniów z klas czwartych Szkoły Podstawowej nr 25 im. ks. Jana Twardowskiego w Bielsku-Białej. Pierwsza z lekcji „Co się dzieje za kurtyną? czyli magiczny świat teatru” ukazywała historię bielskiego Teatru Lalek Banialuka. Podczas zajęć uczniowie poznali kulisy działalności Banialuki, odkrywali znaczenia pojęć związanych z teatrem oraz mieli okazję zobaczyć autentyczną teatralną lalkę, która wzbudziła niemałe zainteresowanie. Mali artyści z wielkim zaangażowaniem i radością wykonali także kukiełki smoków, które zabrali ze sobą do domu.

Druga z lekcji „Witaj przygodo! Bolek, Lolek i Reksio – bielscy bohaterowie bajek” przybliżyła uczniom historię Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Uczestnicy wcielili się w postacie małych podróżników, wykonując plakat-kolaż ukazujący podróże Bolka i Lolka zatytułowany „Bolek i Lolek na tropie przygody”. Praca grupowa zaowocowała ciekawym i różnorodnym ukazaniem przygód bajkowych bohaterów. W czasie zajęć uczniowie dowiedzieli się również, w jaki sposób dawniej tworzono bajki w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych, ile czasu i przygotowań zajęła realizacja pierwszej pełnometrażowej polskiej bajki Wielka podróż Bolka i Lolka i ile lat mają bielskie urwisy. Poznały także miejsca na mapie naszego miasta, w których można spotkać… Bolka, Lolka i Reksia.

zajęciaUczestnicy obu lekcji zapoznali się również z działalnością i funkcjonowaniem Książnicy Beskidzkiej, odwiedzając poszczególne działy biblioteki.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w zajęciach i zapraszamy
do ponownego odkrywania wraz z nami historii, tajemnic i ciekawostek naszego miasta
i regionu.

Nadesłała: Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej