[Zapowiedź] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH

Jerzy GranowskiBiblioteka inspiruje!

„Biblioteka inspiruje” to hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek (9-13 maja) oraz motyw przewodni imprez, które się w ramach niego będą odbywały. Do czego i dlaczego biblioteki nas inspirują? Odpowiedzi jest tyle, ilu jest ich użytkowników i czytelników. Mówienie, że lektura książek jest inspirująca, to oczywiście truizm. Współczesna książnica to jednak nie tylko bogaty księgozbiór, po którym przewodnikiem jest fachowy personel biblioteki. Dziś pełni ona również rolę tak zwanego trzeciego miejsca, gdzie – poza pracą i domem – spędzamy czas i poznajemy innych ludzi. Poprzez organizowane imprezy, spotkania autorskie i podróżnicze, wystawy i inne wydarzenia kulturalno-edukacyjne, biblioteka inspiruje i zachęca nas do samorozwoju, poszerzania horyzontów, odkrywania nieznanych miejsc, angażowania się w działania na rzecz lokalnego społeczeństwa oraz do wielu, wielu innych rzeczy.

Siemianowicka książnica zaplanowała na Tydzień Bibliotek szereg imprez dla swoich czytelników oraz wszystkich chcących odwiedzić jej progi. Przez cały tydzień będzie można wziąć udział w konkursie z nagrodami pt. „Selfie w Bibliotece”, nadsyłając swoje autoportrety wykonane w pomieszczeniach bibliotecznych. Zdjęcie można będzie zrobić także na tle odbywającego się w bibliotece „Pokazu mody” (12.05), po uprzednim zaczerpnięciu darmowej porady makijażystki firmy AVON, bądź też pozując z niezwykłą biżuterią wykonaną w technice haftu soutache. Jej wystawa będzie towarzyszyła „Biżuteryjnej wymiance”, na którą będzie można przynieść własne ozdoby i wymieniać się nimi z innymi uczestniczkami. Selfie można też będzie zrobić pozując we własnoręcznie wykonanym naszyjniku z lnu, którego robić nauczymy się na bezpłatnych warsztatach pt. „Naszyjnik z lnu” (10.05). Inne nasze propozycje to wernisaż wystawy prac autorstwa Jerzego Granowskiego „Okno na świat” ( 11.05. godz. 17.00 ), przedstawienie „Komisorz Hanusik” Teatru DOMINO (12.05) – sztuka ta zbiera mnóstwo pozytywnych recenzji i ma grono zagorzałych wielbicieli, a i selfie z aktorami tej trupy z pewnością będzie oryginalne
i niezwykłe. Ostatnią atrakcją Tygodnia Bibliotek będzie spotkanie z Szymonem Hołownią, popularnym dziennikarzem i publicystą – nie tylko będzie można z naszym gościem podyskutować, ale także poprosić o autograf i… wspólne selfie.

Prócz wymienionych imprez, które odbywać się będą w Bibliotece Centralnej, każda z jej filii również przygotowała dla swoich czytelników coś ciekawego. Warto zaglądać na stronę internetową i Facebooka naszej biblioteki, by być na bieżąco z wszelkimi informacjami o imprezach i wydarzeniach – szczególnie, że niektóre z nich będą miały ograniczoną liczbę uczestników.

Chcemy, by Biblioteka inspirowała swoich użytkowników przez cały rok, nie tylko w Tygodniu Bibliotek, dlatego wśród naszych stałych imprez można znaleźć między innymi cykle: „Wędrówki dalekie i bliskie” – podczas których wraz z prelegentami odkrywamy różne zakątki globu, „Spotkania z wyobraźnią” – czyli warsztaty artystyczne, na których uczymy się różnych technik rękodzieła, Dyskusyjny Klub Książki, wystawy w Galerii Otwartej oraz wiele innych ciekawych wydarzeń.

Agnieszka Formicka

Ilustracja: Jerzy Granowski