WYCIECZKA

[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ZAWIERCIU

Wycieczka do Oblęgorka

WYCIECZKA18 czerwca 2016 r. z okazji roku Sienkiewiczowskiego Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zawierciu zorganizowała wycieczkę, której głównym celem było Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. W wyjeździe wzięli udział pracownicy biblioteki oraz chętni mieszkańcy Zawiercia. Podczas wycieczki naszym przewodnikiem był Jarosław Wesołowski, który zapoznawał uczestników z ciekawostkami o miejscach i obiektach.
Na miejscu pani przewodnik w Muzeum przybliżyła nam historię dworku. W 1900 r. społeczeństwo polskie ufundowało ze składek majątek w Oblęgorku dla Henryka Sienkiewicza, z okazji 25-lecia pracy literackiej. Dworek zaprojektował Hugo Kuder. Od maja 1902 do sierpnia 1914 r. Sienkiewicz mieszkał w Oblęgorku, używając go głównie jako letniej rezydencji. Obecnie na parterze Muzeum odtworzony jest wygląd i wystrój pomieszczeń z czasów pisarza, a na piętrze wyeksponowana jest poświęcona mu wystawa.
dąb
Kolejnym punktem na naszej trasie był Zagnańsk i rosnący tam Dąb Bartek – jeden z najstarszych w Polsce dębów, od 1954 roku chroniony prawem jako pomnik przyrody.

Następnie przejechaliśmy do Kielc i spacerowaliśmy wśród zabytków. Obejrzeliśmy m.in. Bazylikę Katedralną, Pałac Biskupów Krakowskich wraz z ogrodami, pomnik Henryka Sienkiewicza, kielecki rynek, park z aleją sław, pomnik Armii Krajowej, Kadzielnię.

uczestnicy
W drodze powrotnej zaplanowane było zwiedzanie Parku Etnograficznego w Tokarni, niestety z powodu wichury i szkód był nieczynny. W zamian zdecydowaliśmy podjechać na Zamek Królewski w Chęcinach.
uczestnicy
Cały dzień towarzyszyła nam piękna pogoda, wszyscy w dobrych humorach i zadowoleni z wyjazdu wrócili do Zawiercia.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zawierciu