ZAJECIA

[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

W Pacanowie kozy kują

ZAJECIAW Pacanowie kozy kują… więc Koziołek mądra głowa w drodze do Pacanowa odwiedził Racibórz i dzieci uczestniczące w kolejnym dniu akcji „Lato z biblioteką”.

Dzięki prezentacji multimedialnej dzieci poznały autorów najsłynniejszej polskiej kozy czyli Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentowicza, następnie zainspirowane przygodami bohatera składały statki metodą origami z niecodziennym żaglem w kształcie koszulki i wykonywały maski. Ciekawym punktem było wspólne czytanie przez uczestników lata czterowierszy z książki o przygodach Koziołka Matołka. Każdy otrzymał jedno okienko komiksu razem z ilustracją. W ten sposób powstała żywa książka.

A jaka jest prawda z podkuwaniem kóz w Pacanowie? Kozami nazywano niegdyś płaskodenne łodzie do przewozu zboża po Wiśle. Ponoć w Pacanowie wykuwano do nich metalowe części. I stąd przysłowie: W Pacanowie kóz nie kują, lecz się Kozy zwą kowale.zajęcia

A w czwartek, 4 sierpnia, godz. 11.00 spotkanie z Pinokiem – właścicielem najdłuższego nosa na świecie.

Akcję „Lato z biblioteką: Wakacyjne podróże po literaturze” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu