PRACE

[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU

NIESAMOWITE WAKACJE W SIEWIERSKIEJ BIBLIOTECE

PRACEPrzez cały lipiec w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Siewierzu odbywały się warsztaty edukacyjno-plastyczne realizowane w ramach ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł – Pod Dobrą Opieką”. W warsztatach wzięło udział 74 uczestników w wieku od lat trzech do czternastu, a łączna frekwencja wyniosła 275 odwiedzin. Motywem przewodnim była „podróż”: w nieznane, na cztery łapy i po zdrowie, a głównym źródłem wiedzy o innych krajach były głośno czytane książki z serii „Nela mała reporterka”. Dzieci wykazały się dużą kreatywnością tworząc przepiękne prace plastyczne wykonane różnymi technikami.

zajęciaUczestnicy warsztatów podróżując w nieznane poznali m.in. takie kraje jak Kostaryka, Sri Lanka, Etiopia czy Zanzibar. Efektem tych podróży były pocztówki, flagi, maski. Dzięki podróżom na cztery łapy powstało wiele egzotycznych zwierząt: tukany, lwy, nosorożce z talerzy papierowych, małpki, a także quetzale, kolibry, papugi, leniwce, krokodyle, węże, ośmiornice, ryby, żółwie, żyrafy.

Szczególny nacisk podczas warsztatów został położony na tematykę zdrowotną, na popularyzowanie zdrowego i bezpiecznego spędzania czasu przez dzieci. Służyły temu różnorodne pogadanki o zdrowym odżywianiu, leczniczych właściwościach miodu, bezpieczeństwie nad wodą, aktywnym wypoczynku. Wykonując prace plastyczne dzieci utrwalały sobie zdrowe nawyki. Kolorowały piramidy zdrowia, wymyślały zdrowe kanapki, zdrowe parasolki, tworzyły owoce techniką quillingu, wachlarze w kształcie owoców, znaki zakazu i nakazu o bezpiecznych wakacjach, modę owocową, zamieniały słynnych piosenkarzy i aktorów w sportowców.

zajęciaOdbyły się ciekawe spotkania poświęcone bezpiecznemu spędzaniu czasu w okresie wakacji. Przedstawicielka Nadleśnictwa Siewierz Pani Agnieszka Zawada-Piątkowska w ciekawy sposób opowiedziała dzieciom o bezpieczeństwie w lesie. Co przyczynia się do wzniecania pożarów w lasach, jakie zagrożenia czyhają na nich w lesie, po czym poznać, czy zwierzę ma wściekliznę, jakie zwierzęta żyją w siewierskich lasach, co robić, gdy ukąsi nas żmija czy wkręci się kleszcz. Dzieci dowiedziały się, co daje las: owoce leśne, grzyby, zioła. Jak można w ciekawy i pożyteczny sposób spędzić czas w lesie. Na pamiątkę uczestnicy spotkania otrzymali układanki ze zwierzętami leśnymi. W spotkaniu tym uczestniczyli również podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej z Gołuchowic, pod opieką Pani Katarzyny Kozerskiej i Pani Marty Domagały.zajęcia

Dzieci spędziły też „Wakacje w Osikowej Dolinie”, tworząc pod okiem Pani Urszuli Fujarskiej i Pana Jana Noszczyka z wiórków osikowych przepiękne motyle.

Bezpieczeństwu podczas wakacji poświęcone było spotkanie z policjantem – młodszym aspirantem Panem Mariuszem Cupiałem z Komisariatu Policji w Siewierzu. Policjant opowiedział o swoim zawodzie, szczególną uwagę zwrócił na bezpieczeństwo podczas wakacji, bezpieczną jazdę samochodem, pamiętanie o zapinaniu pasów, na bezpieczną kąpiel w dozwolonych miejscach, jak zachować się w różnych sytuacjach zagrożenia życia, gdzie szukać pomocy, gdy zaatakuje pies. Uczulił, by być ostrożnym w kontaktach z nieznajomymi i podczas korzystania z Internetu.

Odbyło się pięć konkursów poświęconych tematyce zdrowotnej. W konkursie plastycznym „Zdrowa kanapka” najładniejsze prace wykonali: Klara Kubisa, Amelia Sularz, Jakub Gulbicki. W konkursie plastycznym „Leśny koszyk” laureatami zostały: Ewelina Fira, Magdalena Pluta. „Najpiękniejsze motyle” w kolejnym konkursie wykonały: Julia Pawińska, Hanna Rusak, Agata Pawińska. W konkursie plastycznym „Bezpieczne wakacje” laureatami zostali: Kamila Nowak, Piotr Koronowicz. W konkursie plastycznym „Zdrowa parasolka” najładniejsze prace wykonali: Magdalena Pluta, Franciszek Solimene i Dominika Niemiec. Z prac plastycznych wykonanych przez dzieci powstała barwna i ciekawa wystawa świadcząca o wielu talentach, jakimi obdarowane są dzieci.

uczestnicyW dniu 27 lipca 2016 roku odbyło się uroczyste zakończenie „Niesamowitych Wakacji z Podróżą w Tle”, które zaszczycili swoją obecnością: Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Pan Zdzisław Banaś, Sekretarz Urzędu Miasta i Gminy Siewierz Pani Urszula Radziwołek, pracownik Ośrodka Pomocy Społecznej Pani Barbara Nowak. Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Pan Zdzisław Banaś wręczył uczestnikom wakacyjnych warsztatów i laureatom konkursów nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy potwierdzające udział w ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł – Pod Dobrą Opieką”. Życząc dzieciom bezpiecznych wakacji zwrócił im uwagę, aby umieli nie tylko rozpoznawać napotykane podczas wakacji zagrożenia, ale także potrafili właściwie zachować się w sytuacjach zagrożenia.

Dziękujemy Burmistrzowi Miasta i Gminy Siewierz Panu Zdzisławowi Banasiowi za ufundowanie nagród książkowych dla laureatów konkursów i uczestników bibliowakacji.

Nadesłała: Jolanta Jakubczyk-MGBP Siewierz