zabawy

[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Plik i Folder w… bibliotece

zajęciaOd kilku lat w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży EUREKA organizowany jest piknik edukacyjny „Sieciaki na wakacjach”, podczas którego dzieci uczą się bezpiecznego korzystania z Internetu.

Zabawy i ćwiczenia w oparciu o projekcję filmu „Przygody Plika i Foldera w Sieci” okazały się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Tytułowi bohaterowie przez swoje rozmaite przygody wprowadzali młodego widza w wirtualny świat, uczyły mądrego i bezpiecznego korzystania z komputera oraz Internetu. Dzieci z zainteresowaniem śledziły kolejne przygody sympatycznych postaci.

prezentacjazajęciaMali internauci poznali więc podstawowe pojęcia związane z Internetem oraz jego możliwości. Następnie dowiedzieli się czym są dane osobowe i jak należy je chronić. Kolejne przygody dotyczyły publikowania zdjęć bez pozwolenia osób, które przedstawiają oraz radzenia sobie z problemami technicznymi w pracy z komputerem.

zabawyNie mogło zabraknąć zabaw integracyjnych, które zawsze wprowadzają dobry nastrój. Było więc m.in. „Bajtowe powitanie” (znane jako przekazywanie iskierki) i zabawa z pokazywaniem „Internetowy krąg”. Z kolei żeby zobrazować czym jest sieć komputerowa, uczestnicy wywołując swoje imiona przekazywali sobie nawzajem kłębek wełny, tworząc w pajęczynę. Niemałe emocje i rywalizację budziły quizy, krzyżówki i rebusy, które dzieci chętnie rozwiązywały indywidualnie i w grupach.

Na finał każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom Sieciaka – dziecka znającego i przestrzegającego zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu