Biblioteki wchodzące w skład Śląskiego Konsorcjum Ibuk rozpoczęły nową edycję przedsięwzięcia, w ramach którego czytelnicy otrzymują dostęp do e-booków znajdujących się na platformie Ibuk Libra (www.libra.ibuk.pl). W nowej odsłonie biorą udział 33 biblioteki publiczne z miejscowości:
Będzin
Bieruń
Brenna
Chorzów
Cieszyn
Gliwice
Godów
Goleszów
Jastrzębie-Zdrój
Jaworzno
Katowice (Biblioteka Śląska oraz Miejska Biblioteka Publiczna)
Łaziska Górne
Łazy
Mysłowice
Pawłowice
Piekary Śląskie
Pyskowice
Racibórz
Ruda Śląska
Rudziniec
Rybnik
Rydułtowy
Siemianowice Śląskie
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wisła
Wodzisław Śląski
Zabrze
Zawiercie
Zebrzydowice
Żory
Zasada korzystania z platformy jest bardzo prosta. Wystarczy być zarejestrowanym użytkownikiem którejkolwiek z powyższych bibliotek i poprosić bibliotekarza o kod PIN, który umożliwi pełne korzystanie z serwisu. Niektóre biblioteki prowadzą także zdalne wydawanie kodów. Użytkownik, który chciałby w ten sposób otrzymać PIN, powinien drogą elektroniczną przesłać do biblioteki numer swojej karty bibliotecznej oraz dane personalne. W 2016 roku nastąpiła również zmiana – w nowej edycji kody PIN z sezonu 2015/2016 pozostają nadal ważne, więc osoby korzystające dotąd z Ibuka nie muszą zgłaszać się do bibliotek po nowe kody. Wyjątkiem są zupełnie nowi użytkownicy serwisu – ci muszą aktywować PIN, który otrzymają od bibliotekarza.
Nowa oferta kierowana do czytelników z województwa śląskiego obejmuje ponad 2 tysiące e-booków, które można czytać wszędzie tam, gdzie jest dostęp do Internetu. Publikacje najwygodniej czytać na urządzeniach mobilnych, głównie tabletach i smartfonach. Wśród dostępnych pozycji znajdują się tytuły z zakresu literatury pięknej, fachowej, podręczniki dla studentów z wielu różnych dziedzin, literatura dla dzieci i młodzieży. Duża część czytelników znajdzie w ofercie coś dla siebie, bez względu na wiek, zawód czy zainteresowania.
Informacje o tym, jak korzystać z Ibuka, można znaleźć w zakładce Pomoc na stronie libra.ibuk.pl