szkolenie

[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W GLIWICACH

Szkolenie „Inspiracja – Integracja – Innowacja”

szkolenieHasło portalu dla bibliotekarzy labib.pl „Dziel się wiedzą, mnóż pomysły” zainspirowało śląskich członków sieci Labib do zorganizowania szkolenia „Inspiracja – Integracja – Innowacja” dla pracowników bibliotek publicznych z województwa śląskiego. Odbyło się ono 13 października 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gliwicach. Wzięło w nim udział 35 bibliotekarzy z różnych miejscowości. Spotkanie rozpoczęło się krótką prezentacją portalu labib.pl, a następnie każdy, kto zgłosił taką chęć, mógł zaprezentować swoją „dobrą praktykę”, pomysł wart naśladowania. Justyna Konieczny z MBP w Zabrzu opowiedziała o działaniach klubu dla dzieci i rodziców. Magdalena Gomułka z Biblioteki Śląskiej przedstawiła 5 najciekawszych imprez, zorganizowanych przez bibliotekę w której pracuje. Bogumiła Ziołko-Napieralska z rybnickiej biblioteki przybliżyła międzypokoleniowe projekty lokalne, które realizuje razem ze swoim zespołem. Aleksandra Gładki z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Łazach zainspirowała uczestników do organizowania „Żywych Bibliotek” oraz przygotowywanych wspólnie z czytelnikami fotobudek. Kinga Baranowska-Jaworek z MBP w Sosnowcu opowiedziała o wakacyjnej ofercie swojej biblioteki, przygotowywanej z myślą o dzieciach pozostających w mieście. Justyna Kopiec z MBP w Bytomiu zainspirowała uczestników do przygotowania „Walentynkowej randki w ciemno z książką”, a Agnieszka Okula z gliwickiej biblioteki opowiedziała, jak uatrakcyjnić spotkania DKK. Paweł Dobrzelecki z MBP w Zabrzu przedstawił pomysły na ofertę działań adresowanych do czytelników w wieku 30-50 lat.

szkolenie

Mimo że każdy z prezentujących miał tylko 5 minut na wystąpienie, wszyscy wykorzystali ten czas bardzo dobrze, mówili z pasją – to zawsze budujące widzieć, jak wiele serca bibliotekarze wkładają w swoją pracę. Wymiana pomysłów jest naprawdę świetną sprawą!

wpisy

Kolejną częścią szkolenia był blok trzech warsztatów/wykładów. Pierwszy pt. Jak ugryźć książkę? poprowadziła Justyna Daniel z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin. Jej nietypowe działania oraz zabawy literackie, które zaproponowała, były bardzo interesujące. Jako druga Katarzyna Kuc, pracująca w agencji reklamowej, opowiedziała o współpracy centrum handlowego i biblioteki. W gliwickiej bibliotece pojawił się też Jan Lipecki z Loesje Polska, który poprowadził warsztaty kreatywnego pisania. Dzięki ciekawym ćwiczeniom bibliotekarze stworzyli kilkadziesiąt haseł w zaskakujący sposób opisujących rzeczywistość,  również tę literacką i biblioteczną.

rozmowy

Ostatnim elementem spotkania były Technologiczne piętnastominutówki. Uczestnicy szkolenia sami mogli wybrać, które narzędzie chcą poznać. Przy trzech stolikach eksperckich prezentowano m.in. programy do tworzenia memów, Canvę (do tworzenia grafik – canva.com.pl), Scratcha (do nauki programowania – scratch.mit.edu), Quizzy (do tworzenia quizów – quizizz.com) Coggle’a (do tworzenia map myśli – coggle.it).

Szkolenie upłynęło w bardzo dobrej atmosferze, bibliotekarze – mimo że nie znali się wcześniej – przyjechali do Gliwic otwarci na wymianę wiedzy, gotowi nie tylko uczyć się nowych rzeczy, ale i dzielić się z innymi własnymi doświadczeniami.

Szkolenie zorganizowała sieć LABIB oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach i Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu, a finansowane zostało ono przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach