książki

[Relacja] BIBLIOTEKA MIEJSKA W CIESZYNIE

NOCNY POŻAR W BIBLIOTECE

książkiW nocy z 29 na 30 stycznia br. w siedzibie Biblioteki Miejskiej w Cieszynie wybuchł pożar. Źródło ognia zlokalizowane zostało na I piętrze w pomieszczeniu Wypożyczalni dla dorosłych. Jak wynika z dokonanych oględzin zapaleniu uległ drewniany strop w miejscu, gdzie przewód kominowy stykał się z drewnianym elementem stropu. Ogień rozprzestrzenił się dalej na dwie drewniane belki stropowe pomiędzy I i II piętrem budynku. Kiedy paląca się belka spadła na drewniany parkiet zadziałały czujniki dymu zainstalowane w pomieszczeniach biblioteki. Na miejsce przybyła Straż Pożarna, która niezwłocznie przystąpiła do akcji ratowniczej.

W wyniku zdarzenia największe szkody poniosła funkcjonująca na piętrze Wypożyczalnia dla dorosłych – działa najczęściej odwiedzany przez czytelników. W pomieszczeniu całkowitemu zniszczeniu uległ sprzęt komputerowy oraz meble biblioteczne. Częściowemu zniszczeniu uległ również księgozbiór. Najbardziej ucierpiały zbiory znajdujące się najbliżej źródła pożaru – nowości wydawnicze i audiobooki. Powstałe straty są szacowane przez rzeczoznawców.

pożar

Dyrekcja i pracownicy Biblioteki Miejskiej w Cieszynie serdecznie dziękują za ciepłe słowa wsparcia i oferowaną pomoc cieszyńskim instytucjom, szkołom, firmom, a przede wszystkim swoim wiernym czytelnikom. W wyniku nieszczęśliwego zdarzenia największemu zniszczeniu uległy audiobooki i literatura piękna, a szczególnie fantastyka, książki podróżnicze, beletrystyka dla pań oraz lektury dla szkół ponadgimnazjalnych. Stąd w celu odtworzenia księgozbioru Biblioteka chętnie przyjmie pomoc w postaci książek z zakresu literatury pięknej wydanej po roku 2007. Książki i audiobooki można przesyłać na adres: Biblioteki Miejskiej w Cieszynie, ul. Głęboka 15 lub dostarczać osobiście do Oddziału dla dzieci mieszczącego się na parterze budynku instytucji.

sufit

W związku z zaistniałą sytuacją Wypożyczalnia dla dorosłych będzie nieczynna do odwołania. Zajęcia w Pracowni Multimedialnej „TWOJEmedi@” od 10 lutego br. przeniesione zostaną do sali konferencyjnej na II piętrze. W trakcie pożaru pracownia, jako pomieszczenie znajdujące się bezpośrednio nad Wypożyczalnią zostało mocno zadymione, w związku z czym wymaga ozonowania i malowania. Pozostałe działy tj. Czytelnia oraz Oddział dla dzieci funkcjonują bez zmian.

materiały

Na czas usuwania szkód w pomieszczeniu Wypożyczalni czytelnicy mogą wypożyczać książki w placówkach filialnych – Filii nr 1 przy ul. Wąskiej 2 i Filii nr 2 przy ul. Cieńciały 1, których godziny otwarcia zostały wydłużone. Filie funkcjonują obecnie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Bibliotekarze proszą by osoby, które wypożyczyły książki w centrali Biblioteki Miejskiej nie oddawały ich do czasu ponownego otwarcia Wypożyczalni dla dorosłych. W systemie bibliotecznym dokonano automatycznej prolongaty, w związku z czym kary nie będą naliczane. Do czasu uruchomienia Wypożyczalni na stronie internetowej biblioteki zablokowany został również katalog. Nie można zatem dokonywać m.in. rezerwacji materiałów bibliotecznych.

Bibliotekarze liczą na pomoc mieszkańców w odtworzeniu zbiorów bibliotecznych i z góry dziękują za okazane wsparcie.

Nadesłała: Biblioteka Miejska w Cieszynie