plakat

[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Finał innowacyjnego programu edukacyjnego Aflatoun w raciborskiej bibliotece

plakatW raciborskiej bibliotece od marca br. realizowane były zajęcia w ramach programu Aflatoun, wdrażanego w 111 krajach na całym świecie. Dzięki połączeniu edukacji z zabawą, program odkrywa potencjał dzieci i młodzieży, rozwija ich krytyczne myślenie, uczy bycia empatycznym, tolerancyjnym oraz odpowiedzialnym. Dziś w EURECE – Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży odbyło się uroczyste podsumowanie zajęć.

W realizowanym programie udział wzięły wszystkie klasy III ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Raciborzu – łącznie 80 osób. Jak w praktyce wyglądały spotkania w ramach Aflatouna? Na początku dzieci, z pomocą ruchu i obrazu, poznawały swoje zainteresowania. Następnie m.in. ozdabiały papierowy płomień, czyli maskotkę Aflatouna oraz brały udział w ćwiczeniach zachęcających do zaprezentowania swojej społeczności, zaznajamiając się także z pojęciami podobieństw i różnic występujących miedzy ludźmi oraz ucząc się respektowania i docenienia ludzi o odmiennym wyglądzie, zainteresowaniach i poglądach.

zajecia

Nie zabrakło czasu na dzielenie się marzeniami. Dzieci identyfikowały tutaj rodzaj wsparcia jakiego potrzebują, by spełnić swoje marzenia. Próbowały również (z pozytywnym skutkiem) określić, czego oczekują w tym temacie od siebie. Pomocami były tutaj symboliczne papierowe gwiazdy i szablony stóp.

– Dużo emocji wzbudziło spotkanie dotyczące zachcianek i potrzeb, zabawa w sklep oraz rozmowa na temat oszczędzania. Mimo poważnych tematów, które poruszaliśmy, wszystkie zajęcia odbywały się w atmosferze zabawy, humoru i wzajemnej życzliwości – mówi prowadząca spotkania Marzena Mróz, kierownik EUREKI.

Podczas uroczystego zakończenia wszyscy uczniowie otrzymali certyfikaty uczestnictwa i dzięki prezentacji mogli jeszcze raz przeżyć minione wydarzenia.

widownia

Projekt realizowany jest przez Fundację Nauka dla Środowiska w partnerstwie z Fundacją Dobra Sieć, dzięki dofinansowaniu ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz dofinansowaniu ze środków Projektu realizowanego z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu