SPOTKANIE

[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W CZELADZI

16 Festiwal Nordalia

SPOTKANIEW tym roku przygotowaliśmy trzy wydarzenia. W Galerii Exlibris MBP prezentowana jest przez cały październik wystawa poświęcona Czesławowi Słani – Honorowemu Obywatelowi Czeladzi. 17 października Antoni Krawczyk, opiekun Młodzieżowego Koła Filatelistycznego działającego przy Szkole Podstawowej nr 1 uroczyście otworzył wystawę, opowiedział o życiu i działalności Czesława Słani, zwanego nadwornym grawerem, który z maleńkiej Czeladzi wywędrował w wielki świat i stał się cenionym obywatelem Szwecji. Na wystawie zobaczyć można oryginalne znaczki projektowane przez Słanię oraz dokumenty związane z jego życiem. Kolekcja pochodzi ze zbiorów Antoniego Krawczyka oraz Biblioteki w Czeladzi. Na pamiątkę wystawy i 16. edycji  Festiwalu Nordalia przygotowaliśmy okolicznościową kopertę oraz pieczątkę, które były miłą niespodzianką dla uczestników.

wystawa

Kolejnym wydarzeniem Nordaliów było spotkanie z autorką książki pt. I cóż, że o Szwecji Natalią Kołaczek. Książka składa sie z rozdziałów, które oprowadzają czytelnika po stereotypowych etykietach przypisywanych Szwedom. Ponieważ robi to lekkim stylem, opatrzonym licznymi ciekawostkami i anegdotami książka właściwie sama się czyta a ponadto może być nieturystycznym przewodnikiem po ojczyźnie Astrid Lindgren.

 

Natalia Kołaczek jest również autorką niezmiernie popularnego Szwecjobloga, w którym opisuje swoje spostrzeżenia i refleksje z podróży po Szwecji. Warto do niego zajrzeć.

Inicjatorką i koordynatorką Festiwalu Nordalia jest Maria Danielska. Nam wypada tylko podziękować za tak inspirujące działania i ciekawe propozycje wydarzeń festiwalowych.

 

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Czeladzi