[Relacja] BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY W ŁAZACH

Biblioteka w Łazach laureatem projektu „Kodowanie w bibliotece”

obrazBiblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach została jednym z laureatów projektu „Kodowanie w bibliotece” organizowanego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek, realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Już wkrótce w bibliotece pojawi się nowy sprzęt: 3 tablety, 3 gry edukacyjne „Scottie go!” i 3 roboty Photon w wersji edukacyjnej wraz z akcesoriami (matą piankową i kompletem fiszek do ćwiczeń na macie), dzięki którym zakodujemy  się na dobrą zabawę – wzbogacimy ofertę edukacyjną, ucząc podstaw programowania.

Eksperci twierdzą, że kodowanie staje się – obok języka ojczystego i jednego dodatkowego języka obcego – trzecim językiem świata. Pomaga zrozumieć współczesny świat i zachodzące w nim zmiany, bo ucząc się programowania lepiej poznajemy cyfrową rzeczywistość, będącą znakiem obecnych czasów. Dodatkowo nauka ta pozwala odczarować mit głoszący, że kodowanie to skomplikowana, ściśle matematyczna procedura, której nie może spróbować przeciętny Kowalski.

W Strategii Rozwoju Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Łazach bibliotekarze wytyczyli kierunki rozwoju biblioteki. Jednym z nich jest obszar „nowe technologie w bibliotece”. Biblioteka łączy w swej pracy tradycję i nowoczesność. Poza podstawową działalnością: gromadzeniem, opracowywaniem, przechowywaniem i udostępnianiem zbiorów, biblioteka wykorzystuje w swej działalności nowe technologie, które na dobre zagościły w naszej instytucji. Pokazujemy ich możliwości mieszkańcom, udostępniamy darmowy dostęp do nowych technologii i sami wykorzystujemy je w pracy: serwisy internetowe, media społecznościowe, nowe kanały informacyjno-komunikacyjne. Internet jest również narzędziem rozwoju bibliotekarzy, korzystamy z warsztatów, szkoleń i kursów online, platform e-learningowych, uczestniczymy w webinariach. Biblioteka jest także członkiem Śląskiego Konsorcjum IBUK  i Konsorcjum Bibliotek użytkowników zintegrowanego systemu zarządzania biblioteką SOWA2/MARC21 – mówi Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Łazach Elżbieta Gradzik.

Biblioteka w Łazach od dawna prowadzi działania edukacyjne o tematyce związanej z nowymi technologiami dla dorosłych i młodych mieszkańców gminy.  Bierze udział w akcji „Dzień Bezpiecznego Internetu” oraz ogólnopolskim „Tygodniu z Internetem”, przybliżając potencjał technologii mobilnych, a także umożliwia dostęp do platformy książek elektronicznych Ibuk Libra. Minione lata to również spotkania on-line z wieloma popularnymi osobami („Spotkania z pasjami” i „Akcja e-motywacja”), projekt „Cyfrowi 50+” – bezpłatne szkolenia komputerowe dla osób 50+ prowadzone przez Latarnika Polski Cyfrowej oraz projekty „Tablety w Twojej Bibliotece”, „E-kompetencje osób dorosłych” i „RE-MIKS w bibliotece”. Zajmujemy się też wirtualizacją (digitalizacją) dokumentów i ich udostępnianiem w Gminnym Cyfrowym Archiwum Tradycji Lokalnej, a czytelnicy mogą korzystać z katalogu on-line zbiorów bibliotecznych.

Bibliotekarze liczą, że zajęcia, które już wkrótce zadedykują mieszkańcom gminy, pozwolą zdobyć przydatne umiejętności i przyczynią się do odkrycia zdolnych „koderów”. Pewne jest, że w murach biblioteki postawią oni pierwsze kroki w tworzeniu cyfrowej rzeczywistości, eksperymentując i ucząc się przez zabawę, rozwiną swoje umiejętności i poćwiczą logiczne myślenie. Gra „Scottie go!” umożliwi prowadzenie ciekawych zajęć z wykorzystaniem tabletów. Wchodzące w jej skład klocki posłużą do układania programów, które wykona Scottie po ich zeskanowaniu tabletem. Roboty Photon będą z kolei towarzyszami najmłodszych dzieci (od 5. roku życia). Te edukacyjne zabawki pozwolą zacząć przygodę ze światem programowania maluchom, które są ciekawe nowych technologii i nie mają nic przeciwko rozwiazywaniu logicznych łamigłówek oraz rozwijaniu pamięci.

Biblioteka w Łazach rozszerza swoją działalność, staje się nowoczesnym centrum informacji i wiedzy dla mieszkańców gminy. Przyczynia się do zmniejszenia wykluczenia cyfrowego mieszkańców, daje możliwości do włączenia się w życie społeczne i gospodarcze, realizując strategiczną wizję: „Biblioteka przyjazna dla otoczenia, najlepszym miejscem do odpoczynku, samorealizacji oraz edukacji przez całe życie”, a pozyskane tablety i roboty znakomicie wpisują się w określone w niej cele.