[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ZAWIERCIU

Tajemnice XX wieku – wykład historyczny w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Zawierciu

SPOTKANIEKto wygrał II wojnę światową? Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista. Oficjalna, podręcznikowa i właściwie jasna dla wszystkich wersja głosi, że wojnę tę wygrali alianci w postaci sprzymierzonych ze sobą państw: Francji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Związku Radzieckiego. Fakt ten został potwierdzony prawnie poprzez podpisanie aktu kapitulacji III Rzeszy Niemieckiej w dniu 8 maja 1945 roku, powtórzone na żądanie Związku Radzieckiego w dniu następnym. Naturalnym wydaje się zatem podział na zwycięzców i zwyciężonych, zaś do tych pierwszych formalnie zalicza się również Polskę.

Okazuje się jednak, że problem zwycięzców i pokonanych w ostatniej wojnie jest bardziej złożony, niż to się zdaje na podstawie powszechnej opinii. O kulisach zwycięstwa nad faszyzmem oraz o tym, jak kształtował się kształt polityczny powojennego świata, traktował kolejny wykład dra Marcina Janeczka z cyklu „Tajemnice XX wieku”, który odbył się 18 kwietnia w sali konferencyjnej naszej Biblioteki.

Dowiedzieliśmy się, jak bardzo zmieniały się cele aliantów wobec Niemiec, których całkowite zniszczenie nie było do końca zgodne z interesami Zachodu. Bój toczył się między innymi o niemiecką technologię oraz ogromne bogactwa, zaś naziści posiadali niejednokrotnie wielkie kompetencje naukowe i techniczne, które były przydatne aliantom. Niemieckie kadry były zatem niezwykle cenne, dzięki czemu wielu zbrodniarzy uniknęło odpowiedzialności za swoje czyny.

spotkanie

Wreszcie, zakończenie wojny wiązało się z koniecznością odbudowy wykrwawionego kontynentu z wojennych zgliszcz, czemu posłużył Plan Marshalla, z którego, na żądanie Stalina, nie skorzystały kraje „wyzwolone” przez Armię Czerwoną i znajdujące się w sowieckiej orbicie wpływów.

Wykład Marcina Janeczka tradycyjnie wzbudził wielkie zainteresowanie słuchaczy, tym bardziej, że dotykał on również kwestii współczesnej polityki historycznej w Polsce i Europie.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zawierciu