[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Uczestnicy „Lata z biblioteką” w Ogrodzie Doświadczeń w Krakowie

ogródTo już ostatnia wycieczka tego lata z biblioteką! Po Muzeum Śląskim w Katowicach, Stacyjkowie w Rudach i JauraParku w Krasiejowie mali czytelnicy odwiedzili Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie, w którym rządzi świat fizyki!

Fizyka? Doświadczenia? Kojarzy się ze szkołą a przecież trwają wakacje! Nic bardziej mylnego! Ogród Doświadczeń w Krakowie, w którym znajduje się ponad 60 urządzeń edukacyjnych z zakresu mechaniki, optyki, akustyki czy hydrostatyki to miejsce, w którym z całą pewnością nie ma miejsca na nudę. Kołyska Newtona, równia Galileusza, wahadła magnetyczne, wietrzne gongi czy Trójkąt Bermudzki to tylko niektóre z urządzeń, które miały okazję poznać dzieci w trakcie dwugodzinnego spaceru po parku z przewodnikiem.

ogród

Uczestnicy „Lata z biblioteką” z wielkim zainteresowaniem mogli m.in. śledzić co dzieje się z kolorową, nieruchomą tarczą przy prędkości 1800 obrotów na minutę, znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego gong uderzony silnie nie wydaje ciekawego dźwięku czy przekonać się na własnej skórze, że dłuższe przebywanie w ogromnym kalejdoskopie może być prawdziwą torturą.

ogród

Na koniec dzieci wzięły udział w warsztatach pod nazwą „Fizyka balonika”, w trakcie których prezentowanych było kilkanaście zaskakujących eksperymentów – każdy z wykorzystaniem balonika. Baloniki były nadmuchiwane, przebijane, podpalane, zgniatane oraz stanowiły napęd pojazdów poruszających się po ziemi, wodzie i w powietrzu.

ogród

Obszerna fotorelacja z wycieczki na www.biblrac.pl

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu