prezentacja

[Relacja] BIBLIOTEKA PUBLICZNA GMINY KŁOBUCK

Obchody Tygodnia Edukacji Globalnej „Woda = życie”

prezentacjaW dniach 16-20.11 obchodzono w kłobuckiej bibliotece Tydzień Edukacji Globalnej pt. „Woda = życie”, w ramach którego przedszkolaki, uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjum wzięli udział w warsztatach i wykładach, a ich prace plastyczne zostały zaprezentowane na otwartej w piątek wystawie w bibliotecznej galerii „Klamerce” (Filia nr 1). Tematem była woda, jej zasoby i niedobory na świecie, sposoby jej oszczędzania, oczywiście zarówno w kontekście globalnym, jak i lokalnym.

W warsztatach „Oszczędzamy wodę z Ekonieborakiem” wzięło udział 20 przedszkolaków z Gminnego Przedszkola nr 4 wraz z wychowawczyniami. Dzieci odgadywały wodne zagadki, wysłuchały fragmentu książki „Draka Ekonieboraka” I. Wierzby i E. Saromy-Stępniewskiej i wykonały prace plastyczne ilustrujące sposoby oszczędzania wody, a także jej poszanowania (np. jedna praca przedstawiała szczęśliwą kropelkę, która cieszy się, że jest czysta).

Natomiast 37 uczniów z klas III ze Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 2 wraz z nauczycielkami wzięło udział w warsztatach „Jak Hydruś uczył Millę oszczędzać wodę”. Dzieci wysłuchali bajki o dziewczynce imieniem Milla, która budzi się rano i chce iść do łazienki, ale okazuje się, że w kranie nie ma wody, spotyka tam szczura Hydrusia, który opowiada jej jak mało wody mają dzieci w Etiopii. Następnie obejrzały prezentację multimedialną o Etiopii i wzięły udział w doświadczeniu noszenia na głowie ciężkich książek (tak jak w Afryce nosi się wodę). Wspólnie wykonały dwa ćwiczenia na tablicy: „Ile zużywamy wody na…” (odgadywanie ile zużywa się wody podczas wykonywania prostych codziennych czynności takich jak mycie zębów, prysznic), „Jak oszczędzać wodę” (w jednym słupku układały sposoby na oszczędzanie wody, w drugim na jej marnowanie). Na zakończenie tej części warsztatów dzieci pracując w grupach stworzyły ciekawe foldery reklamowe zachęcające do oszczędzania wody.

czytelnicy

Następnie udały się do ujęcia wody w Kłobucku, gdzie Piotr Nieora z częstochowskich wodociągów opowiedział im, w jaki sposób woda trafia do naszych kranów i dlaczego kłobucka woda jest wyjątkowo dobra i zdrowa. Za tę cześć Tygodnia Edukacji Globalnej odpowiedzialna była bibliotekarka Ewa Szczerkowska.

Z kolei grupa 41 gimnazjalistów mogła wysłuchać wykładu „Czy zabraknie nam wody?”, który poprowadził Jarosław Kasprzyk z Klubu Gaja. Przy pomocy licznych przykładów, wykazał w jaki sposób pojedynczy człowiek ma wpływ na trudną sytuację wodną na świecie.

Tydzień zorganizowano w ramach projekt „Woda = życie”, który był finansowany przez Fundację Znak w ramach projektu pt. „Globalnie – Lokalnie- Aktywnie. Wsparcie rozwoju pozaformalnej edukacji globalnej w bibliotekach publicznych współfinansowanego ze środków programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w roku 2015”.

znaki

Nadesłała: Biblioteka Publiczna Gminy Kłobuck