stolik

[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W GLIWICACH

International Games Day @ your library

GRYW sobotę w bibliotece ciężko było dostać wolny stolik. Kto wziął udział w święcie gier, wie o czym mowa. 21 listopada 2015 r. w Bibliotece Centralnej spotkali się fani gier. Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach jako jedyna w Polsce przystąpiła do międzynarodowej akcji American Library Association, Australian Library and Information Association i Nordic Game Day i zorganizowała wydarzenie, podczas którego dzieci i dorośli mogli pograć w planszówki oraz poznać różne inne odmiany gier. Impreza rozpoczęła się o godzinie 9.00. Gliwicka biblioteka odebrała wtedy telefon z Mandurah Libraries (Australia) i otrzymane hasło przekazała dalej do Biblioteca Multimediale „Villa Asquer” Musei (Włochy). Była to część wyjątkowej zabawy w głuchy telefon dookoła świata, zorganizowanej przez inicjatorów International Games Day @ your library.

Gliwicka biblioteka posiada i wypożycza ponad 800 gier planszowych. Nic więc dziwnego, że podczas dnia gier spora część planszówek wylądowała na przygotowanych stolikach, przy których usiedli dorośli, młodzież oraz rodziny z dziećmi.

W Oddziale dla Dzieci najmłodsi grali w „Gliwickie memo”, potem Pani Mirosława Gąbka z SP nr 28 poprowadziła autorską grę planszową „Co Ziemia ma w środku?”. Jeszcze przed południem Jakub Danowski, współautor książek o grze Minecraft, odpowiadał na pytania miłośników tej gry oraz pomagał tworzyć budowle z sześcianów.

W tym czasie dorośli sprawdzali, czy uda im się otworzyć tajemniczą walizkę. Przynieśli ją pracownicy Fabryki Zagadek, oferującej rozrywkę typu „escape room”. Uczestnicy dnia gier mogli również dowiedzieć się, czym jest geocaching. Pan Krzysztof Mrozowski opowiedział, jak odnaleźć pierwszą skrytkę i jak założyć własną. Po spotkaniu zainteresowani udali się razem z prowadzącym do Parku Grunwaldzkiego i wspólnie szukali skrytki. Kolejna, zupełnie nowa, pojawiła się też w okolicach biblioteki.

O grach RPG opowiadał Pan Tomasz Spietz. Przyniósł ze sobą specjalne kości oraz podręczniki. Każdy mógł się dowiedzieć, na czym polegają tego typu gry i od czego najlepiej zacząć swoją przygodę z RPG.

Kilka gier językowych przygotowało Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych Politechniki Śląskiej. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem dzieci, co potwierdza tezę, że gry są świetnym narzędziem edukacyjnym.

Co jeszcze przygotowała biblioteka dla graczy? Zabawę QR, polegającą na odczytaniu hasła zapisanego na siedmiu ukrytych w bibliotece kodach, oraz konkurs wiedzy o grach. W obu zabawach wzięło udział prawie 100 osób.

Sobota z grami zgromadziła bardzo wielu uczestników. We wszystkie przygotowane gry zagrało 250 osób, udostępniono 94 gry planszowe. Wychodząc, wiele osób pytało: „To kiedy znowu gramy?”.KODYzabawastolikgryplanszowaukładanie

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach