[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ŚWIĘTOCHŁOWICACH

Światowy Dzień Pluszowego Misia – tydzień świętowania w Bibliotece!
Światowy Dzień Pluszowego Misia-plakat
25 listopada swoje święto obchodzi najmilszy, najbardziej „przytulaśny” przyjaciel dzieci – pluszowy miś! Z tej okazji wszystkie placówki biblioteczne w naszym mieście organizują w dniach 24-28.11.2014 r. wiele imprez i zabaw. W ciągu tego tygodnia dzieci będą miały okazję wziąć udział w różnych zabawach z misiami i zajęciach plastyczno-literackich.

Dla miłośników pluszowego misia biblioteka przygotowała nie lada gratkę: dzięki uprzejmości Pana Brunona Zielonki, wszyscy odwiedzający Bibliotekę Centralną w dniach 24.11.2014 r. – 06.12.2014 r., będą mieli okazję zwiedzić wystawę, przygotowaną specjalnie z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Znajdą się na niej pluszaki z różnych stron świata – wybrane z przebogatej kolekcji Pan Brunona – hobbysty, miłośnika wszystkiego, co związane z misiem i jego historią, założyciela Polskiego Klubu Kolekcjonerów Misiów i Niedźwiedzi.

Zapraszamy wszystkie dzieci do wspólnego świętowania urodzin Pluszowego Misia!
Przyjdźcie do nas ze swoim ukochanym pluszowym przyjacielem i weźcie udział w zabawie!

Skąd właściwie wzięło się Święto Pluszowego Misia?

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.
W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

Nadesłała: Agnieszka Luchowska, Miejska Biblioteka Publiczna, Świętochłowice