[Relacja] POWIATOWA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RYBNIKU

SPOTKANIA AUTORSKIE

Tomasz SzczansnySkarby ziemi rybnickiej
Aleksander Żukowski, Daniel Jakubczyk i Tomasz Szczansny opowiadali o skarbach historii i przyrody naszego regionu.


Niedawno ukazały się trzecia część przewodnika „Szlakami Zielonego Śląska” i album „Skarby przyrody lasów rybnickich” (wyd. Vectra). Z tej okazji w rybnickiej bibliotece odbyło się spotkanie, podczas którego autorzy opowiedzieli o perełkach historii i przyrody naszego regionu. Aleksander Żukowski i Daniel Jakubczyk przybliżyli ciekawe historycznie miejsca okolic pograniczna czesko-polskiego dolnej Olzy. Bliski nam geograficznie przedsionek Bramy Morawskiej z pewnością wart jest odwiedzenia. Podczas spotkania zaprezentowano również album „Skarby przyrody lasów rybnickich”, o którym najwięcej opowiedział autor zdjęć Tomasz Szcznasny. Towarzyszące spotkaniu slajdowisko zabrało publiczność w podróż po kompleksach leśnych Płaskowyżu Rybnickiego, aż po dolinę Odry. Tomasz Szczansny przybliżył nie tylko piękno przyrody, ale i ciekawostki związane z warsztatem fotografa – poświęcenia wczesnego wstawania, spania w samochodzie, wielogodzinnego oczekiwania w samodzielnie przygotowanych kryjówkach, a nawet przebierania się w specjalny, kamuflujący strój.
Zbigniew Pawlak
Tragedia Biesłanu
W rybnickiej bibliotece odbyło się spotkanie ze Zbigniewem Pawlakiem, współautorem książki „Pęknięte miasto. Biesłan”.
Zbigniew Pawlak mieszkał na Kaukazie kilka lat przed tragedią w Biesłanie. Po okrutnym ataku terrorystów na szkołę natychmiast tam wrócił, spotykał się z ludźmi, rozmawiał z rodzinami, które doświadczyły niewyobrażalnej tragedii. Książka, o której autor mówił podczas spotkania w Rybniku, powstała dziesięć lat po ataku terrorystów na szkołę. W 2004 roku w Biesłanie zginęło 334 osób, połowa z nich to dzieci. Do dzisiaj to najtragiczniejszy zamach w Europie. Rozpoczęcie roku szkolnego w tamtym rejonie to wielkie święto – dzieciom w szkole towarzyszą rodzice, rodzeństwo, dziadkowie. Terroryści o tym wiedzieli, wybrali moment z okrutną premedytacją. – Od dziesięciu lat Biesłan jest podzielonym miastem – na tych, którzy stracili wszystko i na tych, którzy nie rozumieją – mówił Zbigniew Pawlak. Autor pokazywał zdjęcia z Biesłanu, opowiadał także o doświadczeniach polskiej młodzieży, która wraz z nim odwiedziła miasto. Podczas prezentacji Zbigniew Pawlak pokazał przejmującą animację piaskową Tetiany Galitsyny o zamachu w Biesłanie (https://www.youtube.com/watch?v=AFCFbrAWkPY).

Lech Pierchała lady of autumn 1
WYSTAWY, LEKCJE BIBLIOTECZNE, WYDARZENIA
Lech Pierchała – malarstwo, rysunek, metaloplastyka
Lech Pierchała sięga w swoich pracach po motywy odwołujące się do tradycji mitologicznej oraz biblijnej. Wkracza w świat fauny, bawiąc się w jego obrębie personifikacją i hybrydyzując go z industrialnymi detalami. Jego rysunki to najczęściej scenki rodzajowe w groteskowych adaptacjach, w których rolę główną odgrywa erotyzm o zmiennym natężeniu: od subtelności po perwersję.
Twórczość  Lecha Pierchały bazuje na atmosferze tajemnicy i grozy, a oniryczny klimat obrazów przywodzi na myśl malarskie wizje Gigera i Beksińskiego. Mariaż ten nie jest jednak synkretycznym odwzorowaniem, a służy budowaniu indywidualnego stylu twórcy.
Wystawa potrwa do końca roku, zapraszamy!

Filia nr 4- Najpierw książka, potem filmFilia nr 4 – Najpierw książka, potem film
Filmowcom często umyka wiele wątków z ekranizowanego działa. Dosłowne przełożenie książki na język ruchomych obrazów jest nierzadko niewykonalne. Filia nr 4 proponuje czytelnikom sięgnięcie po literackie pierwowzory hollywoodzkich przebojów. Wystawa była prezentowana przez cały listopad.
Filia nr 1 - spotkanie Zwierzęta zimą
Filia nr 1 – Spotkanie dla dzieci „Zwierzęta zimą”
W Filii nr 1 odbyło się spotkanie pod hasłem „ Zwierzęta zimą”, w którym wzięły udział dzieci z Przedszkola nr 4 w Rybniku. Zajęcia edukacyjne poprowadzili pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, Oddział Biura Parków w Rudach.
Dzieci dowiedziały się, które ptaki odlatują na zimę, a które zostają, które zwierzęta zapadają w sen zimowy, które zmieniają kolor futerka oraz jaka jest różnica między karmikiem a budką lęgową. Dzieci zapoznały się z książkami o zachowaniu zwierząt w przyrodzie porze jesienno- zimowej. Spotkanie zakończył konkurs wiedzy, po którym wszystkie dzieci otrzymały upominki.

Filia nr 18 – I Ty to potrafisz! Bezpłatne zajęcia z j. angielskiego
Filia nr 18 zaprasza dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym na bezpłatne zajęcia z języka angielskiego. W listopadzie zajęcia prowadzili lektorzy ze szkoły językowej MAKANI dr Anity Szczepan. Spotkania będą kontynuowane w następnych miesiącach.

650 lat w służbie książki – wystawa edukacyjna
Wystawa poświęconą książkom, czytelnictwu i bibliotekom w Polsce. Zapraszamy grupy szkolne na lekcje biblioteczne:
-Zapoznanie z historią polskiej książki i jej przeobrażeniami, jakie dokonywały się na przestrzeni wieków.
-Zaznajomienie z pojęciami związanymi tematycznie z książką dawną i współczesną (m. in. ekslibris, inkunabuł, iluminacja, kopista, e-book).
– Przedstawienie specyfiki zawodów związanych z książką, jej produkcją i udostępnianiem – drukarz, bibliotekarz, księgarz.
– Prezentacja ciekawych form książki z uwzględnieniem ich wad i zalet na przykładzie książek miniaturowych i kieszonkowych.
– Ekspozycja starych książek z XIX w. i początku XX w.
– Skłonienie do refleksji nad przyszłością książki papierowej i tradycyjnej biblioteki w czasach ekspansywnego rozwoju technicznego.
W październiku i listopadzie w lekcjach bibliotecznych wzięło udział ponad 230 uczniów rybnickich szkół podstawowych. Wystawa potrwa do końca stycznia 2015 r.
CKA Bez Prądu Lucca Jan D. fot. Łukasz Wawoczny.CKA Bez Prądu Lucca Jan D. fot. Łukasz Wawoczny

 
Cykl Koncertów Akustycznych „Bez Prądu”
W listopadzie na scenie rybnickiej biblioteki wystąpił Lucca Jan D.
Rybnicki artysta zaprezentował aranżacje swoich utworów w wersji akustycznej. Był to niezwykle klimatyczny wieczór, również dzięki wystrojowi sceny, na której pojawiły się nastrojowe świece. CKA „Bez Prądu” odbywa się w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku od kilku lat. Na następny koncert zapraszamy 27 lutego – wystąpi krakowski zespół Cinemon.

Nadesłała: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku