[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Spotkanie z Brazylią

SONY DSC
Brazylia – największe pod względem powierzchni i liczby mieszkańców państwo Ameryki Południowej oraz piąte pod względem wielkości państwo świata było tematem spotkania z Reginą i Alojzym Strzedułami w  Filii nr 10 Markowice Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu.

SONY DSC
Wycieczka, w której udział wzięli Państwo Strzedułowie, zorganizowana została przez Diecezję Opolską z okazji Światowych Dni Młodzieży RIO DE JANEIRO 2013 i przebiegała według następującego planu:  Warszawa – Sao Paulo – Penedo – Parati – Wyspy Tropikalne – Petropolis – Niteroi – Rio de Janeiro – Warszawa.

SONY DSC
Uczestnicy spotkania w bibliotece mogli obejrzeć fotografie dokumentujące tę wspaniałą podróż. Zobaczyliśmy m.in. Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Aparecida, która może jednocześnie pomieścić 45 tys. wiernych, miasteczko Penedo, zwane „małą Finlandią”, Parati – perłę architektury kolonialnej, wyspy tropikalne – w większości prywatne oraz Petropolis – miasto założone w 1843 przez rządzącego Brazylią w latach 1831 – 1889 Pedra II.

SONY DSC

Dużą część spotkania poświęcono opowieściom o życiu zwyczajnych ludzi  i ich troskom dnia codziennego. Brazylia jest bowiem państwem kontrastów – z jednej strony bogate dzielnice otoczone ogrodzeniem, ochraniane przez strażników, z drugiej  fawele najbiedniejszej części  społeczeństwa.

Wszyscy uczestnicy spotkania dali się porwać barwnym opowieściom, w których młodzi ludzie pomimo różnic klasowych, potrafią spotkać się ponad podziałami. Bawić się do białego rana na ulicach, w rytmie samby. Każdy kadr to inna historia, każda osoba to kolejne wspomnienia. I można by tak bez końca…. Brazylijczycy urzekli naszych gości  pogodą ducha, a przede wszystkim powalającą gościnnością.

Dopełnieniem całej podróży było spotkanie z Papieżem Franciszkiem na 28 Światowych Dniach Młodzieży w Rio de Janeiro. Plaże Copacabana, czteromilionowy tłum i wszechobecny śpiew na ulicach zostawiły głęboki ślad i wielką radość  w sercu podróżników.

SONY DSC SONY DSC
Swoją drogą ciekawe dokąd państwo Strzedułowie  zabiorą nas w kolejną podróż…

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, Racibórz