[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAWORZNIE

Finał Roku Jubileuszowego – spotkanie z Andrzejem Poniedzielskim
141126_gala_finalowa_Poniedzielski_066

Jeszcze poczekajmy, jeszcze się nie spieszmy… To mogłoby być motto środowego, późnego popołudnia, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie. 26 listopada gość Finału Roku Jubileuszowego – Andrzej Poniedzielski, uczył nas skrajnie odmiennego, od narzucanego nam powszechnie rytmu.

Sprawił, że czas płynął (czy aby na pewno?) w trudnym do sprecyzowania tempie. Wymykając się utartym schematom, nakazom, rygorom. Dzięki sile talentu, wrażliwości i humoru udało mu się zaszczepić w nas przekonanie, że zawsze na coś zdążymy, więc nie warto tak gnać.  Zaprzeczając wszelkim prawom, dyktowanym nam przez naukę i kulturowe skróty, udowodnił, że można galopować-siedząc, wdawać się w polemikę
z własnym ciałem, przeżywać radość bez jej zewnętrznych wyrazów, świadomie dystansując się do wyścigu, jaki próbuje narzucić nam współczesność.

141126_gala_finalowa_Poniedzielski_071 141126_gala_finalowa_Poniedzielski_093

 

 

 

 

Pełne nostalgicznego ciepła spotkanie poprzedzone zostało uroczystym wręczeniem pamiątkowych wyróżnień dla Przyjaciół Biblioteki. Wśród nich znaleźli się: Paweł Silbert – Prezydent Miasta Jaworzna, Daniel Sierakowski – Prezes Fundacji Energetyka na Rzecz Polski Południowej, Kazimierz Grzechnik – Prezes Zarządu – Dyrektor Naczelny Tauron Wydobycie, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – statuetka wręczona została na ręce Pani Wiesławy Szadkowskiej, Przewodniczącej GKRPA oraz Pani Krystyny Bojęś – Kierownik Referatu Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi
i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Fundacja im. dr. Mariana Kantona – Bank Pekao S.A. – w imieniu Fundacji statuetkę odebrała Pani Katarzyna Salachna – Dyrektor jaworznickiego oddziału Banku Pekao S.A., Janina Banasik – właścicielka zakładu Ciastkarsko-Piekarskiego, Urszula Kępka – jaworznicka poetka prowadząca cykl „Piątkowe rymowanki”, Renata Wołoch-Grabowska – prelegentka wielu spotkań, w ramach bibliotecznego cyklu „Podróże”.

Są wieczory, które już w chwili trwania przechodzą w zapomnienie. Ale są i takie, co jak ten, zostają z nami na długo. Bardzo dziękujemy!

Organizację części artystycznej finansowo wsparli: Fundacja Energetyka na Rzecz Polski Południowej oraz Jaworznickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna, Jaworzno