[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W KATOWICACH

Tam, gdzie mieszka ilustracja

2014_09_29 F16 Kto to jest artysta (4)Dzień Głośnego Czytania jest obchodzony od 2001 r. Inicjatywa Polskiej Izby Książki stała się okazją do celebracji odchodzącej w zapomnienie sztuki głośnego czytania dzieciom. 29 września w całym kraju częściej mówi się o tym, że czytanie rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, otwiera drzwi na świat.

Biblioteki są naturalnym miejscem, w którym Dzień Głośnego Czytania jest obchodzony szczególnie uroczyście. Co roku, 29. września w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach, odbywają się z tej okazji zajęcia dla dzieci, warsztaty i spotkania autorskie.

XIV edycję czytelniczego święta poświęciliśmy tematowi książki obrazkowej. Popularnej za granicą, a w Polsce wciąż nowej, rozwijającej się formy książki, która operuje na dwóch poziomach: tekstu i obrazu. W anglojęzycznej literaturze przedmiotu książki obrazkowe są nazywane „picture bookami” dla podkreślenia związku między obrazem, a treścią.

W tym roku podczas Dnia Głośnego Czytania, gościem honorowym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach był Jan Bajtlik – wielokrotnie nagradzany absolwent Akademii Sztuk Pięknych, ilustrator, grafik, projektant książek dla dzieci oraz plakacista.

Jan Bajtlik poprowadził dla czytelników Biblioteki dwa warsztaty plastyczne pod hasłem: „Tam, gdzie mieszka ilustracja”. Pierwsze odbyły się w Filii nr 14, przy ul. Piastów 20. Podczas niemal półtoragodzinnych zajęć uczestnicy, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 66 w Katowicach, próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie: Kto to jest artysta? W poszukiwaniach pomogła im książka autorstwa Zofii Dubowskiej, pod tym samym tytułem, oraz samodzielne przygotowanie harmonijkowych książek.

Do stworzenia prac posłużyły materiały z recyklingu, papiery, filce, tkaniny, guziki, a także kredki i pastele. Efektem końcowym były ciekawe konstrukcyjnie książki – dopracowane artystycznie picturebooki. Każdy młody artysta miał możliwość opowiedzenia o swoim projekcie i pochwalenia się wykorzystanymi materiałami.

Popołudniowe warsztaty odbyły się w Filii nr 16, przy ul. Wajdy 21. Ich uczestnikami byli stali czytelnicy biblioteki oraz bibliotekarze. Tym razem inspiracją do stworzenia artystycznych książek były dwa prostokąty. Uczestnicy warsztatów wykazali się bujną wyobraźnią i udowodnili, że potrafią przygotować atrakcyjne wizualnie, ciekawe książki obrazkowe w oparciu o dwa, pozornie proste elementy.

Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem. Zarówno prowadzący, jak i uczestnicy, dali się porwać zabawie. Młodzi artyści nie tylko dowiedzieli się czym jest książka obrazkowa i jak ciekawe formy może przybrać, mieli również okazję sami ją stworzyć. Prace zaprojektowane przez uczestników warsztatów bardzo podobały się Janowi Bajtlikowi.

Warsztaty plastyczne, łącząc zabawę z nauką, stanowią doskonałą formułę zajęć rozwijających dla dzieci i młodzieży. Miejska Biblioteka Publiczna zamierza kontynuować tę formułę przy okazji innych spotkań.

2014_09_29 F14 Kto to jest artysta (39) 2014_09_29 F14 Kto to jest artysta (69)

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z imprezy!