[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W CZECHOWICACH-DZIEDZICACH

Akademia Bibliotecznych Odkrywców

IMG_0545

Akademia Bibliotecznych Odkrywców to najnowszy pomysł Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach adresowany do najmłodszych. Powstała ona z myślą o dzieciach w dwóch grupach wiekowych 4-7 oraz 8-12 lat. Jej celem jest przede wszystkim rozbudzanie w dzieciach ciekawości fascynującym światem nauki, rozwijanie ich ukrytych talentów, odkrywanie dziecięcych predyspozycji poprzez prezentowanie im rozmaitych dyscyplin naukowych, a także zaproszenie do spędzenia wolnego czasu w sposób ciekawy i twórczy.


W semestrze zimowym Akademia Bibliotecznych Odkrywców oferuje zajęcia logopedyczne prowadzone przez logopedę Marzenę Białkę, warsztaty fizyczno-chemiczne pn. „Z fizyką i chemią za pan brat” oraz seminarium savoir-vivre’u. Zajęcia te odbywają się popołudniami lub w soboty.

IMG_3529

Warsztaty fizyczno-chemiczne prowadzi Anna Krzempek – założycielka Centrum Edukacji i Rozwoju, które skupia się na rozwoju oraz nowoczesnej edukacji dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych.

20141029_172531

Proponowane zajęcia pozwalają małym uczestnikom poznawać otaczający je świat od strony praktycznej, ponieważ aby się o czymś przekonać, muszą wykonać szereg eksperymentów, zgodnie ze znaną zasadą „Pokaż mi, a zapamiętam i zrozumiem”. Do tej pory dzieci biorące udział w warsztatach dowiedziały się m. in. dlaczego wybucha wulkan, jak nadmuchać balon bez użycia ust oraz pompki, dlaczego przekłuty balon nie pęka, skąd się bierze prąd. Poznały także zjawisko magnetyzmu oraz stworzyły wyjątkową substancję, miękką i lepką, która jest cieczą, ale zachowuje się jak ciało stałe.

P1100534
Z kolei seminarium savoir-vivre’u pn. „Biblioteczne smaczki” to zabawy kulinarne dla dzieci w wieku 7-12 lat, prowadzone przez Monikę i Piotra Zuchów – właścicieli Restauracji „Dobre Smaki”. Tematem przewodnim pierwszego seminarium były jabłka. Mali kucharze pod okiem pana Piotra przygotowali pyszny kompot jabłkowy z dodatkiem cynamonu i goździków oraz pieczone jabłka z kruszonką, a ponadto wspólnie z panią Moniką zgłębiali tajniki nakrywania do stołu oraz właściwego zachowania się podczas posiłku.
Przed małymi odkrywcami kolejne zmagania i przygody w świecie nauki, a przede wszystkim ogrom dobrej zabawy.

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna, Czechowice-Dziedzice