[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W KATOWICACH

Festiwal Nordalia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach

DSC_0614Festiwal Nordalia, to cykliczna impreza o charakterze interdyscyplinarnym, której celem jest przybliżenie kultury, historii i sztuki krajów skandynawskich. Nordalia są adresowane zarówno do dorosłych, jak również młodzieży i dzieci. Pomysłodawcą imprezy oraz jej głównym koordynatorem jest Maria Danielska.

Patronat honorowy nad wydarzeniem w tym roku objęli: Ambasada Danii, Ambasada Finlandii, Ambasada Norwegii, Ambasada Szwecji, Honorowy Konsul Generalny Islandii, Wicemarszałek Województwa Śląskiego, Prezydent Katowic.

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach od wielu lat włącza się w wydarzenie. W filiach MBP organizowane są spotkania autorskie, warsztaty, panele dyskusyjne. Imprezom często towarzyszą wystawy czasowe.

2014 roku Biblioteka miała przyjemność prezentować trzy wystawy:

– w Filii nr 30: Rowerem po Islandii – wystawę fotografii Pawła Garskiego, który w 2012 r. odbył samotną, sześciotygodniową podróż rowerem po wyspie;

– w Filii nr 19: Szwecja – Pejzaże powieści kryminalnej – wystawę tematyczną udostępnioną przez Ambasadę Szwecji;

– w Filii nr 11: Astrid Lindgren – wystawę udostępnioną przez Ambasadę Szwecji.

Oprócz tego czytelnicy mogli wziąć udział w kilku interesujących spotkaniach. 13 października w Filii nr 16 odbyło się spotkanie z Agnieszką Kowalczyk, nauczycielką biologii i ekologii, która opowiedziała o Skandynawii, jako o krainie kontrastów. Kolejne spotkanie podróżnicze zorganizowano w Filii nr 27 – gościem była Marta Petryk, tłumaczka i lektorka języka norweskiego.

Skandynawia kojarzy się polskim czytelnikom głównie z dobrym kryminałem. Znają się na tym najlepiej Monika Samsel-Chojnacka i Rafał Chojnacki – małżeństwo prowadzi stronę internetową poświęconą powieściom kryminalnym. Podczas spotkania w bibliotece przybliżyli sylwetki najpopularniejszych autorów, ich dzieł. Spotkanie „Ze zbrodnią w plecaku” miało miejsce 17 października w Filii nr 19.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z Justyną Czechowską, tłumaczką wydanej niedawno w Polsce książki o Grecie Garbo. Prowadząca spotkanie, Marta Fox, pytała głównie o pracę tłumacza – wysiłek jaki trzeba w nią włożyć, trudności napotykane na drodze, blaski i cienie. Rozmowa toczyła się również wokół fascynacji słynną aktorką – jak opowiedzieć o kimś, o kim tak mało wiadomo? Jaka była naprawdę Greta Garbo, a jaką ją zapamiętaliśmy? Spotkanie odbyło się w Filii nr 14.

Niezwykle ciekawym spotkaniem była prelekcja Remigiusza Gogosza, historyka z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Opowiedział on o sportach uprawianych przez legendarnych wojowników zza morza – wikingów. Spotkanie również odbyło się w Filii nr 14.

W naszej ofercie nie zabrakło również spotkań dla najmłodszych. Właśnie dla nich Ewa Kokot przeprowadziła warsztaty plastyczno-artystyczne, poświęcone skandynawskiemu dizajnowi. W spotkaniu współorganizowanym przez Filię nr 25 MBP wzięły udział dzieci z Miejskiego Przedszkola im. Króla Maciusia I.

To już trzynasta edycja Festiwalu, cieszącego się coraz większym uznaniem i popularnością. Mamy nadzieję, że publiczność dopisze również w przyszłym roku.

DSC_0630 DSC_1700