Rekosz

[Relacja] GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ORNONTOWICACH

Projekt Biblioteka na tropie zbrodni – spotkania z kryminałem

wakacjeGminna Biblioteka Publiczna w Ornontowicach od kwietnia do czerwca 2017 r. realizowała projekt „Biblioteka na tropie zbrodni – spotkania z kryminałem”. Zadaniem cyklu spotkań i warsztatów było upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Dlatego też punktem wyjścia dla wszelkich działań został powszechny i lubiany gatunek literacki, jakim jest powieść kryminalna. Na całość projektu składało się 5 spotkań autorskich otwartych dla wszystkich, 3 warsztatów dla dzieci i młodzieży oraz Detektywistyczna Gra Terenowa.

W ramach spotkań autorskich gościli w Ornontowicach: Olga Rudnicka, Bartłomiej Basiura, Joanna Jodełka,Thomas Arnold, Maria Ulatowska i Jacek Skowroński. Pisarze opowiadali zwykle o tym jak powstają ich książki, co jest inspiracją do ich tworzenia czy też z jakich pomocy korzystają przy pisaniu.

spotkanie

spotkanie

W trakcie spotkań uczestnicy zadawali również pytania dotyczące m.in. zainteresowań i planów pisarzy na przyszłość. Autorzy ujawnili wiele interesujących anegdot związanych z powstaniem poszczególnych książek. Któż mógłby przypuszczać, że na okładce książki Marii Ulatowskiej i Jacka Skowrońskiego pt. „Autorka” widnieje noga Olgi Rudnickiej?

zajęcia

Pod koniec maja w ramach projektu odbyły się także zajęcia animacyjne dla dzieci i młodzieży poświęcone tematyce kryminalnej. Na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego oraz Gimnazjum w Ornontowicach warsztaty detektywistyczne poprowadził Dariusz Rekosz – pisarz i animator kultury. Dzieci młodsze wzięły udział w warsztatach: „Mini-detektyw – to jest to!”, a młodzież w „Warsztatach detektywistycznych”. Dzieci uczyły się spostrzegawczości przy rozwiązywaniu zagadek kryminalnych, tworzyły portrety pamięciowe oraz odbijały swoje linie papilarne. Młodzież z kolei poznawała tajniki języka i szyfrowania.

Rekosz

Podsumowaniem całego projektu była Detektywistyczna Gra Terenowa pn. „Kryminalne zagadki Ornontowic” z udziałem gościa specjalnego – aktora Bronisława Cieślaka, która odbyła się 24 czerwca br. Drużyny biorące udział w grze miały za zadanie przemieszczać się po terenie Gminy Ornontowice, zaliczając 4 główne bazy i stopniowo rozwiązując zadania. Ostatecznie gra prowadziła do sali ARTerii – Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach, gdzie uczestnicy musieli Dariuszowi Rekoszowi – autorowi gry i Bronisławowi Cieślakowi podać finałowe hasło. Następnie dokonano podsumowania, w wyniku którego wyłoniono zwycięzców: I miejsce zajęła – drużyna „Dzieciaki Rządzą”, II miejsce – drużyna „Minionki” oraz III miejsce – drużyna „Na Zicher”.

gragra

gra

 

Dofinansowanie projektu udało się pozyskać ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach nowego Programu Partnerstwo dla Książki 2017. Całkowity koszt zadania wynosił 13202,00 zł, w tym środki finansowe MKDiN – 9880,00 zł.

Szczególne podziękowania w tym miejscu należą się sponsorom: MercLux Dariusz Rzymski Ornontowice, Lewiatan Market Ornontowice, Energylandia Park Rozrywki Zator, Kuźnia Cafe & Pizza Ornontowice, Księgarnia Neumann Czerwionka-Leszczyny, Cukierni Cichoń Ornontowice, Bella Nails & Lashes Justynie Ostałowskiej Ornontowice, Studio Paznokci i Fryzur Visage Joannie Miłek Ornontowice, Śląskiemu Ogrodowi Zoologicznemu w Chorzowie oraz Auchan Mikołów; współorganizatorom: ARTerii – Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach, Urzędowi Gminy Ornontowice, Ochotniczej Straży Pożarnej w Ornontowicach, StandArt Szkole Tańca Ornontowice oraz Szkole Walki Lao Hu: Katarzynie Muras, Kamilowi Widawskiemu, a także wolontariuszom w osobach: Joannie Sodzawiczny, Marcinowi Kotyczce, Kamilowi Biegunowi, Adamowi Płaszczykowi, Anecie Nocoń, Oliwii i Olafowi Wilhelm, Sebastianowi Mierzwie, Maksymowi Jurankowi oraz Pawłowi Bednarczykowi. Organizator dziękuje wszystkim uczestnikom, wolontariuszom, organizacjom i sponsorom – bez Was nie byłoby tak udanej imprezy.

Nadesłała: Gminna Biblioteka Publiczna w Ornontowicach