gość

[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ZAWIERCIU

Historia Zawiercia – wykłady historyka

gość29 września w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej odbyły się dwa spotkania z historykiem dr. Marcinem Janeczkiem, które stanowiły podsumowanie projektu „Zawiercie – moja Mała Ojczyzna” w ramach programu Patriotyzm Jutra. Pierwsze dopołudniowe skierowane było do młodzieży szkolnej, a drugie popołudniowe do odbiorcy dorosłego. W wykładzie dla uczniów wzięli udział przedstawiciele następujących szkół: SP nr 6, Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica oraz Zespołu Szkół im. Oskara Langego, razem 60 osób z 4 nauczycielami. Podczas spotkania młodzieży została przybliżona historia naszego miasta od samego początku małej osady, wyjaśniono im genezę nazwy Zawiercie, poprzez udział mieszkańców w wielkich wydarzeniach historycznych, jak Powstanie Listopadowe, Styczniowe, dwie wojny światowe, aż do czasów współczesnych. Cały wykład uzupełnił pokaz slajdów starych fotografii miasta, które w obrazowy sposób działały na młodych ludzi. W przerwie uczniowie zwiedzili Izbę Muzealną, w której zgromadzone są eksponaty dotyczące historii miasta. Po spotkaniu obejrzeli również wystawę starych fotografii w holu biblioteki.

sala
W spotkaniu popołudniowym wzięli licznie udział mieszkańcy Zawiercia chłonni wiedzy o swoim mieście, jego historii i dawnych wydarzeniach na tym terenie. Wykład obejmował zagadnienia takie, jak ten przedstawiony dla młodzieży. Nie zabrakło różnych ciekawostek, np. jak zmieniały się niektóre nazwy ulic i w jakich okolicznościach, że na ulicy Ogrodowej mieszkał kiedyś Władysław Gomułka i wiele innych.

spotkaniePowyższe działania Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zawierciu zrealizowała poprzez projekt „Zawiercie – Moja Mała Ojczyzna”, który  „Dofinansowano ze środków MHP w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zawierciu