[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

„Sztuka portretu z Justyną Styszyńską”

prezenterkaKim była i z jakiego kraju pochodziła Frida Kahlo? Dlaczego malarstwa uczyła się leżąc w łóżku? Co na tym obrazie robi małpa? Kolejne spotkanie i kolejne pytania – historia kobiet-artystek często pozostaje zapomniana, ich nazwiska skryte w cieniu mężczyzn. 22 marca uczniowie klas V z trzech raciborskich szkół ( ZSP nr 2, ZSP nr 3 i ZSP nr 4) spotkali się w bibliotece na Rynku 12, by poznać niezwykłą postać pewnej meksykańskiej malarki.

Spotkanie miało formę warsztatów plastycznych. Prowadząca – Justyna Styszyńska –  jest ilustratorką, graficzką i nauczycielką pracująca na co dzień z dziećmi i młodzieżą. Jest również autorką zeszytów ćwiczeń z serii „Idol” o Marii Skłodowskiej-Curie i o Fridzie Kahlo. O ile postać polskiej noblistki jest znana uczniom, o tyle nazwisko Kahlo nie wzbudziło nawet najmniejszych skojarzeń. Co gorsza, było im trudno wymienić choć jedną znaną malarkę!

spotkanie

Dzięki warsztatom z panią Styszyńską poznali jedną z ikon światowego malarstwa. Zajęcia rozpoczęło przedstawienie postaci Fridy Kahlo – m.in. o tym jak rozpoczęła przygodę ze sztuką z nudy podczas rekonwalescencji  po poważnym wypadku.  Na pytanie zadane przed przedstawianiem tego punktu biografii: Dlaczego Frida uczyła się malować leżąc w łóżku?, usłyszano pragmatyczną odpowiedź od uczestników spotkania: Żeby malować prosto. Pani Styszyńska pomogła również wcielić się w historyków sztuki, interpretujących nieraz dziwne elementy znajdujące się na obrazach Fridy. Wytłumaczyła jak „czytamy” autoportrety przez pryzmat biografii artystki.

spotkanie

Po części teoretycznej nadszedł czas na tworzenie własnych dzieł. „Zapomnijcie co wiecie o malowaniu portretów” –  słowa zaproszonej ilustratorki wzbudziły szum spekulacji. Zadanie, które przygotowała prowadząca polegało na zdaniu się wyłącznie na zmysł wzroku. Uczestnicy w parach odrysowali wzajemnie swoje twarze z pomocą pleksiglasu i mazaka. Następnie powstałe portrety przekopiowano na kartki, by dokończyć dzieło w tradycyjny sposób. Twórcze podejście zapewniło dobrą zabawę oraz odkrycie jak inni i jak my sami siebie widzimy.

spotkanie

Spotkanie zorganizowały trzy filie biblioteczne – Filia nr 1 Studzienna, Filia nr 3 Ocice, Fili nr 5 Płonia – w ramach obchodów Roku Prawa Kobiet 2018.

Biblioteka wspiera Cele Zrównoważonego Rozwoju

 cele nierówności  pokój

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu