[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU. FILIA W WOJKOWICACH KOŚCIELNYCH

„Świerszczykowe warsztaty” w Filii Bibliotecznej w Wojkowicach Kościelnych

warsztatyFerie, ferie i już po feriach. A było tak ciekawie. Prawie 30 młodych czytelników naszej filii wzięło udział w Zimowej Akademii Twórczości Wszelakiej pod hasłem „Świerszczykowe warsztaty”. Dzięki tym zajęciom uczestniczy mieli okazję zapoznać się z najstarszym w Europie, bo wydawanym od 1945 roku czasopismem dla dzieci „Świerszczyk”. Dzieci poznały historię czasopisma, jego dawniejsze i aktualne wydania, poznały szatę graficzną oraz jego głównych bohaterów, czyli świerszcza Bajetana Hopsa, Czarownicę Irenkę oraz Kotka Mamrotka. Odbyły się również warsztaty dziennikarskie prowadzone przez pana Wojciecha Wacławka, podczas których omówione zasady redagowani oraz budowy czasopisma, jego elementy i rubryki stałe, a także szata graficzna. Przedstawionych zostało także wiele praktycznych aspektów związanych z tworzeniem i redagowaniem czasopism.

okładki

Po tych zajęciach każdy z uczestników warsztatów stał się redaktorem naczelnym, rysownikiem, autorem tekstów oraz korektorem swojego własnego numeru „Świerszczyka”. Podczas kolejnych spotkań Zimowej Akademii młodzi adepci sztuki dziennikarskiej tworzyli swój egzemplarz czasopisma a codziennie po zajęciach zabierali do domu inny numer „Świerszczyka”, żeby go obejrzeć, poczytać i szukać nim inspiracji do swojego wydania.

warsztaty

W czasie ferii wypadał również „Dzień Kota”. Tego dniu dzieci poznały jednego z bohaterów „Świerszczyka” czyli Kotka Mamrotka i tworzyły komiks na jego temat. Miały również okazję obejrzeć i poczytać książkę Piotra Olszówki z ilustracjami Kacpra Dudka „Kotek Mamrotek” z serii „Umiem opowiadać”.

W przerwach w twórczości dziennikarskiej dzieci wykonywały m.in. portret Bajetana Hopsa, rysunki do „Pamiętnika Świerszcza Bajetana Hopsa”, zakładki, pacynki z podobizną Bajetana. Rozwiązywały świerszczykowe krzyżówki, rebusy oraz zagadki, łamały sobie głowę podczas ćwiczeń z myślenia. Natomiast spostrzegawczość ćwiczyły wyszukując różnic i podobieństw na rysunkach oraz w ukrytych obrazkach. Jednocześnie swoje talenty plastyczne rozwijały korzystając ze świerszczykowych rad czyli „…krok po kroku, ale draka – rysuję zwierzaka!!”. Pracy twórczej towarzyszyło głośne czytanie wierszy i opowiadań ze „Świerszczyka” oraz fragmentów z książek „Z pamiętnika Bajetana Hopsa” oraz „Wielkiej Księgi Świerszczyka”.

Efektem tych warsztatów było kilkanaście zupełnie nowych, autorskich i niezwykle oryginalnych numerów „Świerszczyka”, które na ostatnich zajęciach zostały zaprezentowane naszemu gościowi z warsztatów dziennikarskich panu Wojciechowi Wacławkowi. Swoim wprawnym dziennikarskim okiem ocenił powstałe egzemplarze czasopisma. Doceniając pracę twórczą, wkład oraz zaangażowanie młodych redaktorów nagrodził i wyróżnił autorów najlepszych prac.

– Nagrodzone zostały wydania kompletne, oryginalne, oparte na autorskim pomyśle – podkreślał przedstawiciel jednoosobowego jury. – Natomiast wyróżnienia trafiły do autorów, którzy ponadprzeciętnie kreatywnie podeszli do pojedynczego artykułu, komiksu czy ilustracji, Trzeba przyznać, że niektórych pomysłów, nie powstydziłby się profesjonalne redakcje, np. przedstawienia w komiksie Wielkiego Postu, jako elementu przygotowania do Wielkanocy, w postaci zamkniętej na kłódkę lodówki…

Na zakończenie ferii uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy potwierdzające udział w „Świerszczykowych warsztatach” oraz zakładki z sentencją Bajetena Hopsa, że „Czytanie dobrze działa na rozum i chroni od kataru!”

Z prac wykonanych podczas spotkań powstała wesoła i kolorowa wystawa autorstwa młodych adeptów zimowej akademii przedstawiająca Bajetana Hopsa i innych bohaterów „Świerszczyka” w ich różnych odsłonach.

 

Nadesłała: Marzena Wacławek, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu, Filia Biblioteczna w Wojkowicach Kościelnych