[Relacja] BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY ŁAZY

Wakacyjny czas w Filiach Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Łazach

Okres wakacyjny dla Biblioteki Publicznej w Łazach jest gorącym czasem. Nie tylko ze względu na temperaturę, ale również ilość zajęć oferowanym czytelnikom. Szczegóły poniżej.

Filia nr 1 w Niegowonicach

wakacjeWakacje to czas odpoczynku i relaksu, i tym razem Filia Biblioteki w Niegowonicach zadbała o moc atrakcji dla młodych uczestników wakacyjnych wypraw. Tym sposobem przenieśliśmy się na rajskie plaże, wykorzystując piasek kinetyczny, towarzyszyły nam Hawajskie Rytmy przy akompaniamencie Ukulele i zwiedzaliśmy podwodny świat, oglądając książki popularnonaukowe o tematyce przyrodniczej. Jednym z celów naszej podróżny było przybliżenie zapomnianego zawodu Bartnika oraz przyjrzeliśmy się z bliska naszym skrzydlatym przyjaciołom, uczestnicząc w warsztatach pszczelarskich. Zagłębiliśmy się również w świat komisów, przeżywając wspólnie z Koziołkiem Matołkiem jego przygody. Towarzyszył nam również duch przeszłości odkrywany w Jurajskich Legendach oraz wspólnie wędrowaliśmy po Polskiej Saharze czyli Pustyni Błędowskiej. Całość zwieńczyliśmy wspomnieniami z wakacji gdzie każdy mógł wyrazić plastycznie swoje najpiękniejsze przeżycia tego beztroskiego czasu.

Michał Łada

Filia nr 2 w Wysokiej

wakacjeWzorem ubiegłych lat Filia Biblioteczna w Wysokiej w czasie wakacji zorganizowała zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Celem zajęć było umożliwienie maluchom, które na czas wakacji pozostają w domu, spędzenia wolnego czasu w sposób atrakcyjny i bezpieczny. Biblioteka przygotowała różnorodne zajęcia takie jak: zabawa z piaskiem kinetycznym, zabawa z robotem edukacyjnym Photonem, który uczy programowania i wprowadza dzieci w świat nowych technologii. Nie zabrakło udziału w grach planszowych, zajęciach plastycznych oraz przedstawieniu bajki z Magicznej Skrzyneczki. W godzinach otwarcia biblioteki dzieci mogły korzystać z komputerów i Internetu oraz z bogatej oferty książkowej. Wspólnie spędzony czas był pełen wrażeń.

Beata Luraniec

Filia nr 3 w Chruszczobrodzie

wakacjeWakacje płyną dzień po dniu… i tak od miesiąca. Historia wakacyjnych spotkań nie tylko z książką rozpoczęła się w Filii Bibliotecznej nr 3 w Chruszczobrodzie zajęciami poświęconymi bezpieczeństwu podczas letniego wypoczynku. Dzieci i młodzież omówiły mnóstwo zasad, o których warto pamiętać, chcąc bezpiecznie spędzić wolny czas. Każdy kolejny wakacyjny dzień przynosił ze sobą nowe słoneczne pomysły i wyzwania, które wszyscy uczestnicy „Wakacji w Bibliotece” realizowali z pasją i maksymalnym zaangażowaniem. Podczas zajęć „Smerfuj się kto może!” najmłodsi wykazali się wyjątkowym sprytem, poruszając się po smerfowym bagnie w celu rozwikłania zagadki Wioski smerfów, a potem odbudowania jej na jednej z bibliotecznych gazetek. Wędrując pomiędzy regałami, ustalili też, że warto dbać o zdrowie, w związku z czym na jeden dzień biblioteka zamieniła się w raj owocowych koktajli. A jeśli o zdrowiu mowa, warto wspomnieć dzień szczególny, bo sportowy – pełen ruchu i fantastycznej zabawy bez podziału na wiek, gdzie siedmiolatek z powodzeniem rywalizował z nastolatkiem i… bibliotekarzem. Gra w wielkoformatowe kółko-krzyżyk, sprawdzanie celności podczas rzutów do kosza czy gra w piłkę nożną dwoma piłkami plażowymi na raz to tylko niektóre atrakcje, które prawdopodobnie na stałe zagoszczą w bibliotecznym wakacyjnym kalendarzu, gdyż jak żadne inne do tej pory wywoływały salwy śmiechu, niebywałą integrację i autentyczną radość z gry, w której wygrana przestaje być kluczową sprawą. Ciekawym doświadczeniem były warsztaty „Z komiksami między regałami”, podczas których dzieci i młodzież tworzyły komiksowe książki, opierając się na rysunkach powstałych w trakcie projektu prowadzonego wiosną w Bibliotece Publicznej w Łazach, gdyż okazało się, że wyobraźnia nie zna granic i czarny charakter w historii jednego dziecka mógł kilka miesięcy później stać się pozytywnym bohaterem szalonych przygód w zupełnie innej historii. Uczestnicy zajęć stworzyli też japońską historię kamishibai, budowali latarnie morskie, tworzyli figurki z własnoręcznie przygotowanej masy solnej i odbyli niecodzienną grę terenową, poznając wszystkie zakamarki Biblioteki, tropiąc Czarnego Maga, który planował wykraść bajkowe postaci z książek. Wśród niezliczonej ilości kopert i łamigłówek wykazywali się detektywistyczną uważnością i sprytem, korzystając z książek, szyfrów i nowych technologii. Chwilą oddechu w zajęciach każdego dnia były gry planszowe i karciane. W skrócie? W Bibliotece w Chruszczobrodzie działy się zaskakujące historie – cięcie, brudzenie, wymyślanie, współpraca małych i dużych, prezentowanie najpiękniejszych śmiechów i uśmiechów – oby tak do końca tegorocznych wakacji.

Bogusława Serzysko

Filia nr 4 w Grabowej

spotkanieZ myślą o dzieciach spędzających wakacje w domu Filia Biblioteczna w Grabowej przy współpracy z Niepubliczną Szkoła Podstawową w Grabowej zorganizowała zajęcia dla najmłodszych przedszkolaków. Dzieci bawiły się piaskiem kinetycznym. Na zajęciach plastycznych przedszkolaki wykonywały latawce oraz bawiliśmy się robotem edukacyjnym Photonem. W godzinach otwarcia biblioteki można było korzystać z komputerów i Internetu.

Beata Luraniec

 

Filia nr 5 w Rokitnie Szlacheckim

wakacjeW Rokitnie Szlacheckim przywitaliśmy wakacje teatrzykiem Kamishibai, rozbudzaliśmy naszą fantazję, przeżywając bajkowe przygody wakacyjnych bohaterów oraz malując farbami nadmorskie pejzaże. Ulepiliśmy także z masy solnej wakacyjne upominki, a w udaniu się na wypoczynek pomogły nam stworzone przez młodych podróżników kolaże dotyczące środków podróży. Nie zabrakło dreszczyku emocji i nutki rywalizacji podgrzewanej turniejem gier komputerowych. Otworzyliśmy skarbiec Jurajskich Legend i wspólnie z przedszkolakami udaliśmy się pod Wawel, gdzie wspólnie z Szewczykiem Dratewką pokonaliśmy Smoka.

Michał Łada