[Relacja] POWIATOWA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RYBNIKU

Współczesna muzyka tłem Nowel polskich

czytanieW przedpołudnie, 6 września osiem polskich nowel przeczytano na głos w murach rybnickiej biblioteki podczas Narodowego Czytania. Tegoroczną edycję imprezy poprowadziła poetka, aktorka, animatorka kultury, wokalistka formacji „Zawiało” – Mariola Rodzik-Ziemiańska. Tłem czytania były specjalnie przygotowane na tę okazję aranżacje muzyczne Tomasza Manderli, muzyka, sound designera, pedagoga.

Czytanie rozpoczęła niecodzienna melorecytacja „Dymu” Marii Konopnickiej. Melancholia utworu zaskakująco kontrastowała z nowoczesnością elektronicznej muzyki. Po przeczytaniu noweli, prowadząca przywitała gości i zaprosiła do dalszego czytania.

spotkaniepieczątka

„Katarynkę” przeczytali kolejno Prezydent Rybnika, Piotr Kuczera oraz Zastępca Prezydenta,  Janusz Koper. Następnie nowelę Bruno Schulza zinterpretował Zastępca Prezydenta, Wojciech Świerkosz. Jednak przed przeczytaniem noweli „Mój ojciec wstępuje do strażaków” prezydent podzielił się z publicznością pewną ekologiczną myślą, nawiązując do opisów przyrody Schulza. Zwrócił się do zasiadającej na widowni młodzieży, aby dbać o środowisko już teraz, segregować odpady z głową, by nam to piękno świata przetrwało nie tylko na kartach książek.

czytanie

Naturalisty fragment noweli Żeromskiego przeczytała wierna czytelnika rybnickiej biblioteki, Barbara Pośpiech. Z kolei bibliotekarki, Bogumiła Ziołko-Napieralska i Marzena Oleksy w duecie przeczytały „Dobrą Panią” Elizy Orzeszkowej. Ósme Narodowe Czytanie doczekało się także młodego ochotnika z publiczności, który pokusił się o przeczytanie noweli „Sachem” Henryka Sienkiewicza.

czytenia

Czytanie zakończyła muzyczna interpretacja „Orki” Władysława Reymonta w wykonaniu duetu prowadzących, dobitniej pokazując kontrast pomiędzy współczesnym dźwiękiem,
a reymontowskim słowem.

spotkaniespotkanie

Blisko 90 –osobowa publiczność w różnym wieku, od 13-latków po seniorów, miała okazję wysłuchać polskich nowel zupełnie w innej odsłonie. W piątkowe przedpołudnie do biblioteki w Rybniku przybyli, prócz wspomnianych gości, także czytelnicy, pracownicy oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Rybniku, V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi w Rybniku, Zespołu Szkół Budowlanych w Rybniku oraz grupa uczniów z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rudach. Mamy nadzieję, że każdy z nich wyniósł z przeczytanych słów coś cennego.

Nadesłała: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku