[Zapowiedź] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W WIŚLE

Ogólnopolska konferencja naukowa z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Hadyny. 2-3 października 2019 r. Cieszyn – Wisła

SPOTKANIEW roku 2019 ogłoszonym przez Sejmik Województwa Śląskiego Rokiem Stanisława Hadyny Uniwersytet Śląski w Katowicach Instytut Muzyki w Cieszynie i Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Śniegonia w Wiśle organizują Ogólnopolską konferencję naukową z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Hadyny.

Pierwszy dzień obrad odbywa się na ul. J. U. Niemcewicza 2 w Sali kameralnej im. Jana Sztwiertni w Cieszynie, drugi na pl. B. Hoffa 3 w Sali głównej biblioteki w Wiśle. Konferencja ma charakter interdyscyplinarny. Referaty wygłaszają specjaliści w zakresie muzyki, folkloru, historii, literatury i kultury. Żadna z wcześniej organizowanych konferencji i sesji naukowych nie podejmowała tak szeroko zagadnień związanych z twórczością Stanisława Hadyny, jego dorobkiem muzycznym i literackim.

W zamierzeniu organizatorów wydarzenie ma inspirować i zachęcać do dalszych poszukiwań źródłowych i analiz niesłychanie bogatej i wielowymiarowej twórczości Stanisława Hadyny. Należy mieć nadzieję, że konferencja będzie miała charakter przełomowy i rozpocznie nowe prace badawcze.

Konferencji towarzyszą: projekcja filmu „Młodość Chopina” z 1951 roku w reżyserii Aleksandra Forda na podstawie scenariusza opartego na noweli Stanisława Hadyny „Niezatarte ślady” oraz koncert kameralny „Stanisław Hadyna – in memoriam” w wykonaniu artystów związanych z Uniwersytetem Śląskim. Po raz pierwszy publiczności zaprezentowane zostaną nieznane dotąd preludia i mazurki Stanisława Hadyny.

PLAKAT

Kompozycje te napisał w 1946 roku i zadedykował żonie Agacie: „Ukochanej żonie, Najdroższej towarzyszce i siostrze Stach. Wisła 19.X.1946.” W trakcie konferencji dostępne będą dwie wystawy przygotowane przez Kongres Polaków w Republice Czeskiej (Cieszyn i Wisła) oraz przez miasto Wisła we współpracy z Rodziną kompozytora i Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” (wystawa plenerowa na rynku w Wiśle na pl. Bogumiła Hoffa).

Cenna spuścizna Stanisława Hadyny przechowywana jest głównie w Koszęcinie i w Wiśle. Organizatorzy otwartej dla wszystkich chętnych konferencji planują upublicznić jej wyniki w postaci osobnego wydawnictwa. Zarówno na obrady, jak i na pokaz filmowy i koncert – wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!