[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU. FILIA W MARKLOWICACH

O pełnym kontrastów Izraelu w bibliotece w Markowicach

SPOTKANIEZ jednej strony wysoce zaawansowana technologia a z drugiej głębokie, silne tradycje. Jak Izrael wspiął się na technologiczne wyżyny? I czy wpłynęło to na mentalność jego mieszkańców? W bibliotece w Markowicach odbyło się slajdowisko podróżnicze raciborzanki Justyny Wysockiej-Golec.

„Izrael to kraj szklanych biurowców, odrapanych domów, wielowiekowych zabytków i nieustanny plac budowy”. Czytelniczka raciborskiej biblioteki, współzałożycielka i dyrektor zarządzająca LGM SA opowiedziała o codziennym życiu mieszkańców tego kraju, który poznała od podszewki w trakcie licznych podróży. Uczestnicy z zainteresowaniem słuchali o życiu kobiet u boku ortodoksyjnego męża, kobietach obowiązkowo powoływanych do wojska czy pragmatycznej edukacji. Została rozwinięta także teza pani Justyny, że wysoka technologia i tradycja mogą ze sobą współgrać. To właśnie w Izraelu prężnie rozwijają się technologie DELL, INTEL, kosmetyki i perfumy AHAVA czy SODA STREAM, która z wielkim sukcesem konkuruje ze światowym potentatem- firmą Coca Cola.

Spotkanie wywołało wiele pytań ze strony licznie zgromadzonej publiczności a rozmowy z prowadzącą trwały jeszcze długo po zakończeniu prezentacji.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu