[Wystawa] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SOSNOWCU

„Zobaczyć siebie” – wystawa Grupy Plastycznej SALVE

spotkanieMiejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu ma zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy prac Grupy Plastycznej SALVE, działającej pod kierunkiem artysty malarza Czesława Gałużnego, pt. „Zobaczyć siebie”. Wernisaż odbędzie się w czwartek 9 stycznia 2020 o godz. 18.00 w Galerii Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11. Wstęp wolny.

Ekspozycja będzie udostępniana przez okres miesiąca.

„Czy mamy odwagę, która otworzy nas na dalekie podróże, wyspy nieznane, gdzie chmury mogą być stalowymi pojazdami, głębokimi jeziorami, w których przeglądają się szybujące wysoko ptaki, słońca, księżyce, złote ryby nad głowami. Te wizje kodem emocji malowane, w tym zapisie marzenia do nas są kierowane. Z ciemnych, chłodnych wewnętrznych pokoi, poprzez obrazy chcąc zobaczyć liście jesienią czerwone, strumienie melodią płynące, zobaczyć świat na nowo, krzyk żurawi budzący wiosnę. Marzenia zapisywane pociągnięciami pędzla, nakładaną farbą, kolorem w niewydumanej kreacji form. Te poszukiwania wypływają z głębokiej potrzeby tworzenia uczestników zajęć plastycznych odbywających się w Środowiskowym Domu Samopomocy Salve w Sosnowcu, którym zarządza Pani Kierownik Justyna Karaś, tworząc z wielkim zrozumieniem i pieczołowitością wspaniałe warunki  dla tych realizacji osobom potrzebującym szczególnie wrażliwej i fachowej opieki. Malarska podróż z Grupą Plastyczną Salve pozwala nam zobaczyć siebie. Słowa rzucone w pozornym nieładzie chwytamy, by na nowo kierunki świata odczytać. Tam nic nie jest na stałe, a podróż ma smak odkrywania wciąż nowych lądów, po których spróbujmy poruszać się i doświadczać. Odczytywanie myśli zapisanych w obrazach tworzonych przez malujących uczestników zajęć plastycznych Salve, daje nam możliwość wzbogacenia naszych istnień. Poddajmy się tym kreacjom, niech prowadzą do nieznanych światów, które napełniają nas zaskakującą, bogatą w treści estetyką.

Życząc piękna w tych malarskich podróżach, składam gratulacje członkom Grupy Plastycznej Salve!”

 

Opiekun artystyczny Grupy – artysta malarz Czesław Gałużny

„Warsztaty plastyczne pomogły uczestnikom lepiej zrozumieć własne przeżycia wewnętrzne oraz zdobyć umiejętność rozpoznawania i wyrażania emocji. Dzięki warsztatom uczestnicy przełamali swoją nieśmiałość w samoekspresji, chętniej podejmują działania twórcze. Czują satysfakcję z podejmowanych działań artystycznych”.

 

Kierownik ŚDS Salve – Justyna Karaś

Środowiskowy Dom Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi SALVE w Sosnowcu to placówka, która wspiera osoby chore psychicznie, osoby z zaburzeniami psychicznymi oraz niepełnosprawnością intelektualną. Do Domu kierowane są osoby dorosłe, które doświadczają trudności w codziennym życiu, ze względu na występujące problemy psychiczne. W Salve prowadzona jest terapia indywidualna i grupowa, której celem jest powrót do zdrowia, poprawa samopoczucia, nauka radzenia sobie z trudnościami, osiągnięcie pewnego poziomu samodzielności umożliwiającego codzienne funkcjonowanie, w tym w szczególności podjęcie zatrudnienia lub powrót na rynek pracy.

 

Środowiskowy Dom Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi SALVE, 41-219 Sosnowiec ul. Lenartowicza 73 tel. 32 263 61 26