[Relacja] KSIĄŻNICA BESKIDZKA W BIELSKU-BIAŁEJ

Oferta biblioteka dla różnych odbiorców

plakatW dniu 25 czerwca 2020 r. w Książnicy Beskidzkiej odbyło się szkolenie
w ramach projektu „Biblioteka(rz) łączy pokolenia czyli szkolenia poświęcone budowaniu oferty dla różnych grup odbiorców”, który  realizowany jest  w 2020 roku w ramach programu Partnerstwo dla książki dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Bibliotekarze pracujący w Książnicy Beskidzkiej oraz gminnych bibliotekach publicznych powiatu bielskiego mieli okazję uczestniczyć w warsztacie  -„Popkulturowy szał nawiązań, czyli jak pokazać młodzieży, że czytanie jest cool?”.

Prowadzącym był Marcin Białecki, absolwent dziennikarstwa i kultury mediów. Przedstawiciel i szkoleniowiec Good Books, specjalista rynku książki i gier planszowych. Doświadczony socialowiec, który dzieli się wiedzą z zakresu marketingu z instytucjami kultury. Był częścią kreatywną w zespole zajmującym się wydaniem klasycznej gry fabularnej – Zew Cthulhu RPG. Zbiórka społecznościowa tego projektu na portalu wspieram.to osiągnęła kwotę ponad miliona złotych i stała się największą i najbardziej dynamiczną tego typu akcją w historii polskiego crowdfundingu.

spotkanie

Na szkoleniu zostały przeanalizowane literackie nawiązania w najróżniejszych tekstach kultury. Bibliotekarze mieli szansę dowiedzieć się jak wyszukiwać książkowe odwołania w grach, filmach, serialach i komiksach. Prowadzący udzielił wiele wskazówek: jak szukać megaprodukcji, dzięki której grono młodzieży zainteresuje się czytelnictwem,  jak tworzyć czasowe ekspozycje, które przyciągną nowych czytelników oraz  jak zachęcić młodzież do czytania.

Nadesłała: Książnica Beskidzka