[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ZAWIERCIU

Jurajskie bajania

Sezon wakacyjny rozpoczęty… ale pogoda niestety nie jest  taka, o jakiej marzyliśmy. Co więc robić aby się nie nudzić? Proponujemy wysłuchanie wierszyków online. Siódmego lipca, punktualnie o 10.00, wystartowaliśmy z pierwszą wakacyjną relacją online. Panie z Filii nr 2 dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Zawierciu, zaprezentowały naszym widzom wiersze z książki Elżbiety Stępczyńskiej Jurajskie bajania. Książka doskonale wpisuje się w wakacyjny klimat. Pozwala poczuć magię jurajskich krajobrazów i docenić ich  urok.  Czytając je możemy zachwycić się urokiem kwiecistych łąk, poczuć zapach sosnowych lasów, podziwiać malownicze warownie i ostańce, a także bezpiecznie zwiedzać jaskinie.

Gdzie na szlaku polne kwiaty,
Tam warowne stały zamki.
Wiele legend przebogatych
O tych zamkach szepczą skałki.
( Wstęp, E. Stępczyńska)

Dzika Róża dzieli się ze wszystkimi swą mądrością i opowiada o zawiłościach życia. Kotek Amonitek,  motylek Bobolinek,  potrafią zaciekawić i rozbudzić chęć do podróżowania i docenienia uroków naszej rodzimej przyrody. Nie pozostaje nam nic innego, jak zachęcić do spaceru:

Gdy na Jurze świt rozkwita,
Biel ostańców wszystkich wita,
Zatem jeśli masz ochotę,
Wędruj szlakiem na piechotę.
(O podróży po Jurze, E. Stępczyńska)

Dzisiaj ( 07.07.2020) w cudowny klimat podróży zaprosiła słuchaczy Basia z Filii nr 4 MiPBP w Zawierciu. Historia O motylu w Rabsztynie, zachęciła do zwiedzania.

Pośród skałek, tu w Rabsztynie,
Gdzie z historii zamek słynie,
Przysiadł Zenek – motyl mały,
Za to lotnik doskonały!
(O motylu w Rabsztynie, E. Stępczyńska)

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zawierciu